DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Veronika Remišová

Za ľudí

...okresné úrady, ktoré patria pod ministerstvo vnútra, vydali rozhodnutia, čím zrušili diskriminačne neférovo a nespravodlivo, zrušili niektoré gymnáziá a problém bol najmä v Bratislavskom kraji. Ale už teraz je táto situácia protizákonná lebo napriek tomu, že ich okresné úrady znížili, tak nechali viac ako 10% hranicu (kritérium zrušenia, pozn.) týchto gymnázií, (...).

Lubyová a Remišová v O5M12 - 29.01.2018
Pravda

Ako uviedla agentúra TASR, 17. januára 2018 Okresný úrad v Bratislave vydal rozhodnutie týkajúce sa otvorenia prvých ročníkov na osemročných gymnáziách, na základe ktorého až päť zo šiestich cirkevných osemročných gymnázií v Bratislave nebude môcť od školského roku 2017/2018 otvoriť prvú triedu. Gymnáziám týmto krokom hrozí zánik, avšak reálne ich nikto nezrušil. Pravdou je aj to, že rozhodnutie Okresného úradu bolo protizákonné, keďže v tom sa hovorí, že sa má počet tried a počet žiakov prvého ročníka pre všetky osemročné gymnázií znížiť na hranicu 5 %. Táto hranica sa rozhodnutím znížila, avšak bola vyššia ako 10 %. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Podľa novely školského zákona sa má počet tried a počet žiakov prvého ročníka pre všetky osemročné gymnázií znížiť na hranicu 5 %. Najväčší problém to znamená práve pre Bratislavský samosprávny kraj, keďže v ňom v súčasnosti  na takýchto školách študuje až 19 % študentov. Rozhodnutie, ktoré vydal okresný úrad v Bratislave sa však týka iba cirkevných gymnázií a z celkového počtu šesť prvú triedu v novom školskom roku 2017/ 2018 bude môcť otvoriť už iba jednu.  

Keďže ide o vec, ktorá spadá do rezortu dvoch ministerstiev, malo by ísť o ich  vzájomný konsenzus. Minister vnútra Robert Kaliňák sa vyjadril, že so samotným prijatím kvót nesúhlasí, avšak 10 % hranicu považuje za lepšiu alternatívu. Ďalej pre agentúru TASR uviedol: "V prípade päťpercentného limitu, ktorý dnes v zákone platí, by súkromné ani cirkevné gymnáziá nemali ani jednu triedu. Rovnako by boli ohrozené špecifické gymnáziá. Preto sme hľadali riešenia. Postupovali sme najmä z pohľadu záujmu detí o dané školy." Podľa jeho slov by mal v Bratislave platiť odlišný limit na kvóty, nakoľko v hlavnom meste študujú aj deti, ktoré z mesta nepochádzajú. V ostatných krajoch Slovenska podľa ministra s kvótami problém mať nebudú, keďže súčasnosti ju napĺňajú na 5 - 7 %.

V súčasnosti ministerstvo školstva nemá kompetencie na to, aby prideľovalo počty tried pre osemročné gymnáziá. Tie majú podľa legislatívy (.pdf, s.30) školské odbory okresných úradov, ktoré sú zaradené pod Ministerstvom vnútra SR. Do procesu sa môže zapojiť až ako odvolací orgán v rámci správneho konania druhého stupňa.

Dátum zverejnenia analýzy: 28.01.2018
success
error