DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Chudík

SMER-SD

...nemocnice, ktoré sú súčasťou PSK, či už v Starej Ľubovni, podľa INEKA prvá trikrát po sebe, nemocnica vo Svidníku je 4. v poradí...problém odborných lekárov (...) to je situácia najmä pre ministerstvo zdravotníctva...

Volby 2017 PSK v RTVS - 26.10.2017
Pravda

Peter Chudík uviedol správne umiestnenie nemocníc v Starej Ľubovni a Svidníku v hodnotení INEKO. Zdôrazňujeme však, že nemocnica vo Svidníku sa nenachádza v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK. Chudík taktiež správne zhodnotil problém s odbornými lekármi a kompetenciu Ministerstva zdravotníctva. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Podľa aktuálnej štatistiky, ktorú prinieslo INEKO, je nemocnica v Starej Ľubovni na prvom mieste v rebríčku najlepších všeobecných nemocníc, pričom nemocnica vo Svidníku je na štvrtom mieste. Takisto je pravdou, že nemocnica v Starej Ľubovni sa umiestnila na prvom mieste tretíkrát po sebe, keď dokázala obhájiť prvenstvá z rokov 2015 a 2016. Je potrebné ale dodať, že kým nemocnica v Starej Ľubovni je v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja, nemocnica vo Svidníku patrí akciovej spoločnosti Svet zdravia.

Problém nedostatku odborných, či všeobecných lekárov je problém celého Slovenska. Prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth pre portál spravy.pravda.sk potvrdil, že "V tomto období v ambulantnom sektore chýbajú lekári v každej odbornosti od pediatrov cez všeobecných lekárov až po geriatrov."

Ministerstvo zdravotníctva problém z nedostatkom lekárov riešilo spustením Rezidentského programu v roku 2013, ktorý má prilákať mladých lekárov do regiónov. Tento program sa však zameriava na všeobecných lekárov. Opatrenia, ktoré by pomohli rastu počtu odborných lekárom, ministerstvo zatiaľ neuskutočnilo

Dátum zverejnenia analýzy: 25.10.2017
success
error