DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Frešo

SDKÚ-DS

Prihlásilo sa tam (v Tallinne, pozn.) k trvalému pobytu vďaka tomu (verejnej doprave zadarmo, pozn.) 9 z 10 neprihlásených ľudí.

Ftácnik, Droba, Frešo a Kusý v diskusii SME - 10.10.2017
Neoveriteľné

Tallin v roku 2013 zaviedol bezplatnú mestskú dopravu, pričom spočiatku skutočne zaznamenali výrazný nárast počtu prihlásených trvalých pobytov. Z dostupných zdrojov však nemožno zistiť, či ide o 9 z 10 pôvodne neprihlásených ľudí a tiež ani aké dôvody ľudí viedli k prihláseniu trvalého pobytu. Výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný. 

Tallinn ako prvé hlavné mesto v Európe zaviedlo bezplatnú MHD. V marci 2012 sa referenda zúčastnilo síce len 20% voličov, ale tri štvrtiny z nich hlasovali pre a odsúhlasili tak návrh starostu Edgara Savisaara. Ten čelil kritike od svojich politických oponentov, že išlo o populistický ťah v rámci vlastnej predvolebnej propagandy. Cestovanie zadarmo totiž zahájili od roku 2013, kedy sa uskutočnili komunálne voľby.

Cieľom tejto zmeny mal byť pokles znečistenia ovzdušia, zníženie počtu áut a motivácia, aby si ľudia v meste prihlásili trvalý pobyt, keďže MHD zadarmo platí len pre miestnych. V Tallinne spojili verejnú dopravu zadarmo aj s modernizáciou autobusov a električiek, čo tiež mohlo prispieť k využívaniu hromadnej dopravy. (.pdf, s. 2). Od roku 2013 sa počet obyvateľov mesta zvýšil z pôvodných 415 tisíc o ďalších 25 tisíc. Podľa britského The Guardian sa pred začiatkom projektu ročne prihlásilo k trvalému pobytu 6 tisíc nových rezidentov a výrazný záujem bol zaznamenaný tesne po schválený projektu. No v októbri 2016 už priebežné čísla ukazovali len niečo medzi 3 až 4 tisíc nových obyvateľov Tallinnu. 

Na stránke citiscope.org nájdeme údaje, že v roku 2013 sa prihlásilo k trvalému pobytu v Tallinne viac než desať tisíc ľudí, čo je skoro tri krát viac ako za rok 2012. Pred zavedením bezplatnej MHD bol počet nezaregistrovaných obyvateľov okolo 40 tisíc, to znamená, že v Tallinne žili, ale odvádzali dane v inom meste, ktoré mali uvedené ako trvalé bydlisko. Portál ec.europa.eu zasa uvádza, že v júni 2013 žilo v Tallinne približne 30 tisíc obyvateľov, ktorí neboli zaregistrovaní. 

Z toho vyplýva, že 75%, teda traja zo štyroch nezaregistrovaných obyvateľov sa po zavedení bezplatnej MHD zaregistrovali s trvalým pobytom v meste Tallinn. Pavol Frešo tvrdí, že 90% – deväť z desiatich nezaregistrovaných sa vďaka bezplatnej MHD prihlásilo k trvalému pobytu. Tieto čísla nie sú presné a zároveň je ťažko odhadnúť, či motiváciou všetkých týchto novoprihlásených bola bezplatná doprava.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.09.2017
success
error