DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martina Lubyová

...dokonca eurozóna často zápasila s defláciou.

Lubyová a Gröhling v TA3 - 02.10.2017
Pravda

V posledných rokoch sa Eurozóna naozaj viackrát prepadla do deflácie a v období od roku 2014 sa ukazovateľ pohybuje vo veľmi nízkych hodnotách. Bojovať proti deflácii sa snažila aj Európska centrálna banka. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


Martina Lubyová v relácii vysvetľuje nevýhodu odvodzovania výšky platov učiteľov od miery inflácie v Eurozóne, hlavne z dôvodu nedostatočnej výšky inflácie v posledných rokoch. Deflácia ako opak inflácie spôsobuje pokles cien a zvyšovanie hodnoty dlhu z dôvodu menšieho počtu peňazí v obehu.

Z grafu jasne vidieť, že Eurozóna bola v deflácii v rokoch 2009, 2014 - 2015 (mínusové hodnoty) a na krátke obdobie do nej upadla aj v roku 2016. Prepadnutie štyri razy do deflácie počas desaťročného obdobia nie je vyslovene častý jav, avšak ministerka správne poukázala na to, ako veľmi variabilný je tento ukazovateľ. V poslednom období sa pohybuje e miera rastu inflácie vo veľmi nízkych hodnotách, preto je celkom správne pomenovanie "zápasenie" s defláciou.

V súčasnosti sa vďaka zásahom Európskej centrálnej banky vracia inflácia tesne pod dve percentá, čo bolo zároveň aj vytýčeným cieľom.

Dátum zverejnenia analýzy: 01.10.2017
success
error