DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martina Lubyová

On (bývalý minister školstva Plavčan, pozn.) tam má jednoducho dohodu o vykonaní práce do konca roka ...

Lubyová a Gröhling v TA3 - 02.10.2017
Neoveriteľné

Podľa vyjadrenia ministerky Lubyovej po rokovaní vlády 27. septembra 2017, bývalý minister školstva Peter Plavčan ostáva pracovať pre ministerstvo. Do konca roka bude exminister pôsobiť ako poradca. O tom na základe akej dohody a podmienok vykonáva Plavčan túto pozíciu neexistujú verejne dostupné informácie. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný. 

Ako uviedol aj portál aktuality.sk Plavčana na ministerstve udržala začiatkom septembra najskôr zastupujúca ministerka Gabriela Matečná (SNS). Odísť nemusel ani po nástupe Lubyovej, hoci tá nevedela odpovedať, v čom konkrétne jej Plavčan pomohol a prečo potrebuje zamestnávať niekoho, aby jej štyri mesiace radil, “ako prevziať rezort”.

Exministra odvolal ešte v auguste sám premiér Fico bez dohody s SNS, čím odštartoval letnú koaličnú krízu tretej Ficovej vlády. Plavčan skončil potom, ako sa prevalil škandál s pochybným prerozdeľovaním miiónov eur na vedu. Samotnú kauzu odštartoval otvorený list rektorov univerzít, ktorí sa obrátili na ministra školstva Petra Plavčana (nominant SNS) pre pochybné prideľovanie eurofondov na vedu a výskum. Z 300-miliónového balíka na podporu priemyselných výskumno-vývojových centier nedostali peniaze slovenské vysoké školy, ale neznáme firmy bez skúseností.

Dátum zverejnenia analýzy: 01.10.2017
success
error