DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ján Podmanický

SMER-SD

...to ustanovenie v tom dodatku koaličnej zmluvy, že ak vznikne problém, budeme si ho diskutovať medzi sebou, nie pred médiami.

Kollár, Paška a Podmanický v Sobotných dialógoch - 25.09.2017
Pravda

7. augusta vypovedalo SNS Koaličnú zmluvu. Partneri však s podpísaním novej nesúhlasili, a tak sa lídri koalície zhodli na podpísaní dodatku k súčasnej Koaličnej zmluve. Partneri sa podľa neho dohodli na tom, že kým sa predloží na rokovanie nejaký materiál, musia ho dostať partneri 24 hodín pred jeho predložením. Pre zabezpečenie lepšej komunikácie sa podľa nových pravidiel bude koaličná rada stretávať vždy v pondelok. Novým dodatkom (čl. 4, bod 3-4) by chceli dosiahnuť, aby neboli problémy odkazované cez médiá a aby sa neopakovala koaličná kríza. Výrok teda hodnotíme ako pravdivý.


Text koaličnej zmluvy bol rozšírený o orgány koaličných strán. Koaličná zmluva z roku 2016 hovorila o štvorčlennej rade, ktorú tvoria šéfovia strán. Teraz materiál hovorí o šiestich členoch. Tvoriť ju okrem predsedov strán budú aj traja zástupcovia z každej strany, ktorých určia predsedovia. Radu predsedov klubov budú tvoriť predsedovia koaličných klubov, zasadať by mali 5 dní pred začiatkom schôdze Národnej rady. Poslanecké návrhy môžu ísť na rokovanie až po odsúhlasení radou predsedov. Krajské a okresné rady by mali byť tiež po troch členov, ktoré budú tvoriť krajskí a okresní predsedovia strán.

Vládna koalícia za rok a pol, čo je pri moci, podpísala dve koaličné dohody, dodatok je tak tretia úprava jej vzťahov. Prvú dohodu po parlamentných voľbách vlani 22. marca spečatili strany Smer, SNS, Most-Híd a Sieť. O päť mesiacov neskôr v auguste však z pôvodnej štvorice strán vypadla strana #Sieť, ktorej päť pôvodných poslancov prešlo do poslaneckého klubu Mosta - Híd. Prvého septembra 2016 trojica predsedov strán Smer-SD, Most -Híd a SNS podpísala novú koaličnú zmluvu.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.09.2017
success
error