DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Ftáčnik

Nestraníci

Podľa štatistiky je Bratislavský kraj 5. najbohatším krajom, ak meriame hrubý domáci produkt (HDP) na jedného obyvateľa. (v rámci EÚ, pozn.)

Bratislavský samosprávny kraj - 18.07.2017
Pravda

Výrok pochádza z Ftáčnikovho blogu z júna 2017. Milan Ftáčnik má pravdepodobne na mysli rebríček regiónov EÚ podľa percentuálneho pomeru HDP daného regiónu vyjadreného v parite kúpnej sily (PPP) s priemerným HDP (takisto v PPP) v EÚ. V tomto rebríčku (.pdf,s.2) je Bratislavský kraj skutočne 5. najbohatším regiónom. Najbohatším regiónom je vnútorný západný Londýn, nasleduje Luxemburg, Hamburg, región mesta Brusel a na 5. mieste Bratislavský kraj. Výrok hodnotíme ako pravdivý.

Šéf ekonomického výskumu v Národnej banke Slovenska Martin Šuster však k tomuto údaju dodáva nasledovné:
"Nie som zástancom tohto porovnania, lebo údaj o hrubom domácom produkte (HDP) na osobu je veľmi zavádzajúci. Na jednej strane nás môže tešiť, že máme aspoň jeden kraj, ktorý je nadpriemerný v rámci EÚ, ale práve to, že sa počíta pridaná hodnota na obyvateľa a nie na pracovníka, je špeciálne v Bratislave dosť zavádzajúce. Nie je to len vec Slovenska. Veľmi to vidieť v centrálnom Londýne, kde je HDP na osobu päťkrát vyššie, ako je priemer EÚ. Hlavný dôvod je minimálne v Londýne ten, že v City pracuje veľa ľudí a finančné služby sú práca s veľkou pridanou hodnotou. Ale tí ľudia tam nebývajú, dochádzajú tam z iných častí Londýna alebo aj mimo neho. Takže keď produktivitu vydelíme počtom ľudí, ktorí tam naozaj žijú, vyjdú obrovské čísla. Niečo podobné, aj keď v menšom, vidíme v Bratislave (...) Pri regionálnom porovnávaní by som sa skôr pozeral na príjmy domácností alebo na mzdy. Priemerné mzdy v Bratislave sú síce vyššie ako vo zvyšku Slovenska, ale je to len v desiatkach percent, nie je to dvojnásobok. Čisté príjmy domácností v Bratislave sú len o štvrtinu vyššie než je slovenský priemer."

Dátum zverejnenia analýzy: 18.07.2017
success
error