DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimír Mečiar

ĽS-HZDS

Že Michal Kováč hlavnému svedkovi dal amnestiu, že im dal milión šilingov, že sa dohodli niekde v zahraničí a bude financovaný ďalej, že tieto peniaze, tých milión šilingov, mu odnášal mladý Remiáš, to sme vedeli.

Amnestie Vladimíra Meciara - 12.06.2017
Neoveriteľné

Je pravdou, že Michal Kováč udelil milosť korunnému svedkovi kauzy - Oskárovi Fegyveresovi. Ostatné tvrdenia však nie je možné s istotou overiť. Fegyveres priznal, že istú sumu peňazí obdržal, no nejednalo sa o milión šilingov. O tom či mu peniaze odnášal Remiáš nie je zmienka. Kvôli absencii a nejednoznačnosti informácii preto hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Bývalý prezident Michal Kováč 12.decembra 1997 nariadil zastavenie trestného stíhania voči svojmu synovi Michalovi Kováčovi ml. Ešte pred omilostením svojho syna milosť udelil taktiež aj Martinovi Syčovi-Milému a Mariánovi Kočnerovi. 

Podľa denníka Sme, prezident Kováč udelil aj individuálnu milosť korunnému svedkovi Fegyveresovi, aby tak nemohol byť v kauze stíhaný. Obdržal taktiež milosť za vyzradenie služobného tajomstva kvôli neskoršiemu opísaniu akcie, pri ktorej došlo k únosu Kováča mladšieho. 

Hovorí sa, že Fegyveres dostal určitú sumu peňazí na financovanie svojho pobytu v zahraničí, kam sa uchýlil z dôvodu obáv o svoju bezpečnosť. V rozhovore pre denník Sme však na otázku o údajnom milióne šilingov, ktorý mal obdržať, Fegyveres odpovedal: „Je pravda, že som dostal nejaké peniaze, ale určite to nebolo milión šilingov. Takú sumu som nevidel.“ Suma milión šilingov sa podľa Hospodárskych novín uvádza v súvislosti s výškou kaucie, na ktorú bol Fegyveres prepustený a jednalo sa konkrétne o čiastku milión šilingov.

O tom, že Fegyveres bol kúpeným svedkom za milión šilingov hovoria predovšetkým bývalí spolupracovníci Vladimíra Mečiara ako napríklad Ján Cuper. Takáto informácie však nikdy nebola podložená.

Fegyveres tiež tvrdil, že nevedel, odkiaľ spomínané peniaze pochádzali. V súvislosti s Róbertom Remiášom tvrdil len, že boli v kontakte a Remiáš mu zabezpečoval prístup k rozhlasu a tlači.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.06.2017
success
error