DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimír Mečiar

ĽS-HZDS

Tento rozhovor (medzi Ivanom Lexom a vtedajším ministrom vnútra Hudekom, pozn.) bol podrobený analýze, ktorú spracovávali odborníci a hodnotili ho ako účelový a zostrihaný.

Amnestie Vladimíra Meciara - 12.06.2017
Neoveriteľné

Telefónny rozhovor medzi bývalým riaditeľom SIS Ivanom Lexom a bývalým ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom je voľne dostupný na niekoľkých portáloch. SIS sa po zverejnení nahrávky síce poprela pravosť, ale iné zdroje nič podobné neuvádzajú. Keďže išlo o popretie pravosti nahrávky, ktorá sa týkala riaditeľa SIS a iní odborníci sa touto nahrávkou nezaoberali respektíve nenašli sme nejaký ich verejne dostupný výstup, výrok preto hodnotíme ako neoveriteľný. 

Ide o telefonát z roku 1996, v ktorom sa Lexa a Hudek rozprávajú o tom, ako sa zbaviť vyšetrovateľa Vačoka. Známy je výrok: "...Keď ho kopneš do gúľ, dám ti pusu na čelo."


Vtedajší hovorca SIS tri dni po zverejnení dementoval pravosť nahrávky: "Experti SIS podle předběžného zkoumání považují za pravděpodobné, že jde o studiový sestřih a úpravu, uskutečněnou za použití imitátorů hlasu, sestřihů veřejných vystoupení a sestřihů více nelegálně odposlouchávaných telefonických rozhovorů".

Dátum zverejnenia analýzy: 11.06.2017
success
error