DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimír Mečiar

ĽS-HZDS

...vo veci zavlečenia Kováča mladšieho bolo zastavené stíhanie. To zastavenie bolo preto, pretože nebolo možné pokračovať v ňom, lebo svedok, ktorý bol korunný, bol v zahraničí a odmietal sa dostaviť.

Amnestie Vladimíra Meciara - 12.06.2017
Neoveriteľné

Po zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska, ktoré sa odohralo 31.augusta roku 1995, sa koncom septembra začalo vyšetrovanie v rámci ktorého sa príslušník SIS Oskar Fegyveres priznal, že sa nevedome podieľal na zavlečení prezidentovho syna. Práve jeho svedectvo sa stalo rozhodujúcim v tejto kauze. Následne, zo strachu o život, utiekol za hranice. Prvým trom vyšetrovateľov bol tento prípad odňatí, následne v októbri 1995 prípad dostal Jozef Číž, ktorý v máji 1996 uložil vyšetrovací spis zavlečenia M. Kováča ml. do cudziny pre nedostatok dôkazov na začatie trestného stíhania. Skoro o 2 roky neskôr premiér Vladimír Mečiar 3.marca 1998 na celú udalosť vyhlásil v zastúpení prezidenta rozhodnutie o amnestii, vzťahujúce sa aj na trestné činy spáchané v súvislosti s oznámením o zavlečení Michala Kováča ml. Premiér  časom, presne 7.júla 1998 opravil svoju prvú amnestiu z marca toho roka. Nariadil, aby sa nezačínalo, a ak sa začalo, aby sa zastavilo trestné konanie pre podozrenie z trestných činov, ktoré mali byť spáchané v súvislosti s oznámením zavlečenia Kováča ml. do cudziny. Či bol dôvodom v prípade uloženia vyšetrovacieho spisu neprítomnosť korunného svedka, nie je možné zistiť z verejne prístupných zdrojov. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Okamžite po výpovedi, Fegyveres ušiel zo Slovenska pre strach o svoj život. Najskôr sa zdržiaval v Maďarsku, neskôr v Česku, Poľsku a vo Švajčiarsku, kde SIS údajne poslala komando aby Fegyveresa vypátralo. Celý čas mu spojku so Slovenskom robil jeho kamarát Róbert Remiáš, ktorý bol v júni 1996 zavraždený.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.06.2017
success
error