Veď nakoniec sa vytvorila koalícia všetkých proti jednému, proti HZDS. Zo zahraničia prichádzalo veľmi veľa nepriaznivých informácií. Napríklad od pani Albrightovej priamo odkaz.
Po voľbách do Národnej rady v roku 1998 naozaj vznikla široká vládna koalícia strán, ktorých hlavným cieľom bolo nahradenie vlády Vladimíra Mečiara. Okrem HZDS však v opozícii skončila aj SNS, strana Jána Slotu bola totiž dovtedy koaličným partnerom HZDS. "Nepriaznivé informácie", vrátane odkazu Madeleine Albrightovej, prichádzali ešte počas vlády Vladimíra Mečiara vo volebnom období 1994 - 1998. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.
Voľby do Národnej rady v 1998 boli poznačené silnou polarizáciou spoločnosti a bojom proti autoritatívnej vláde Vladimíra Mečiara. Za týmto účelom sa ešte pred voľbami zlúčilo päť opozičných strán (KDH, DÚ, SDSS, DS a SZS) a vo voľbách kandidovali ako Slovenská demokratická koalícia (SDK), ktorú viedol Mikuláš Dzurinda. Ďalej ako samostatné subjekty kandidovali viaceré opozičné strany, a to Strana demokratickej ľavice (SDĽ), Strana maďarskej koalície (SMK) a Strana občianskeho porozumenia (SOP).
Voľby síce vyhralo Mečiarovo HZDS s 27 percentami, no nebolo schopné utvoriť vládnu koalíciu. To sa podarilo SDK. Koalícia sa vo voľbách umiestnila na druhom mieste s 26,33 % hlasov, no zoskúpenie spomínaných piatich strán bolo schopné zostaviť širokú ľavo-pravú vládu v spolupráci s ostatnými opozičnými stranami (už spomínané SDĽ, SMK a SOP). Nová vládna koalícia po voľbách obsadila v Národnej rade spolu až 93 zo 150 kresiel, čím tiež získala ústavnú väčšinu. V opozícii okrem HZDS skončila aj SNS.
Práve SNS vedená Jánom Slotom bola popri ZRS (Združenie robotníkov Slovenska) jedným z dvoch koaličných partnerov HZDS v predošlej vláde v rokoch 1994 - 1998. Toto obdobie bolo poznačené autoritatívnym štýlom vlády a odklonom Slovenska od demokratických hodnôt. Madeleine Albrightová, vtedy ministerka zahraničia USA, sa v roku 1997 vyjadrila, že Slovensko je čiernou dierou Európy. Vo všeobecnosti mala krajina v období Mečiarovej vlády negatívne vzťahy so západnými krajinami a bola terčom viacerých diplomatických demaršov. Naštrbené vzťahy tiež znamenali prerušené rokovania o vstupe do EÚ či NATO.