DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Branislav Ondruš

SMER-SD

Žiadne veľké protesty tu nie sú, (...) ak tu boli za posledný polrok, veľké protesty odborárov, čiže zamestnancov v mzdovej oblasti, tak to boli namierené proti zamestnávateľom, nie proti vláde.

Ondruš, Švejna a iní v RTVS - 08.05.2017
Pravda

Za posledný polrok, teda od jesene 2016, sa na Slovensku udialo viacero protestov odborárov. Viaceré boli namierené proti zamestnávateľom (napr. tento alebo tento), a našli sa aj také, ktoré na zmenu podmienok a riešenie vyzývali vládu , príp. protestovali priamo proti vláde, ako napr. protest z konca apríla kedy odborári protestovali proti uvoľnovaniu podmienok zamestnávania cudzincov. Žiadny z týchto protestov namierených proti vláde však nebol v súvislosti so mzdovou politikou vlády. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.


28.apríla 2017 usporiadal odborový zväz KOVO protest proti uvoľňovaniu podmienok pre zamestnávanie cudzincov z tretích krajín, ktoré žiadajú zamestnávatelia. Na proteste pred ministerstvom práce sa zúčastnilo od 300 do 400 ľudí. Odborári pritom upozorňujú, že zamestnanci sa stále dajú získať aj na Slovensku. Prezident Konfederácie odborových zväzov pritom argumentuje vysokou nezamestnanosťou. Ak už zamestnávatelia chcú zamestnávať pracovníkov z tretích krajín, mali by mať podľa Kollára rovnaké podmienky ako Slováci. Zástupcov odborov neskôr prijal minister práce Ján Richter, ktorý vyhlásil, že je taktiež proti zamestnávaniu cudzincov.

Jedným z protestov plynúcich z nespokojnosti zamestnancov s platmi, ktorý bol protest v Spišskej Novej Vsi z novembra 2016. Jozef Balica, člen predsedníctva OZ KOVO, vysvetľuje, že ""Vo štvrtok 1. decembra sa uskutoční v Spišskej Novej Vsi podporno-protestný pochod za vyššie mzdy. ... Aby sme verejnosť informovali aj manifestačným spôsobom o nevyhovujúcej sociálnej situácii, ale predovšetkým o nedôstojnej životnej úrovni, ktorá nie je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ale aj s inými dokumentmi, ktoré hovoria o tom, že zamestnanec by mal mať príjem, ktorý mu zabezpečí dôstojnú životnú úroveň,".

Protest bol namierený hlavne proti situácii vo firme Embraco. Situácuz zhodnotil predseda základnej organizácie OZ KOVO Juraj Hojnoš:
"Momentálne je firma Whirlpool a Embraco ako dcérska spoločnosť nastavená na takzvané optimalizačné procesy. Na tento rok si urobili plán, kde chcú na mzdových prostriedkoch ušetriť milión eur. Je to pre nás neprijateľné. Priemerná hrubá mzda sa pohybuje okolo 659 eur,"Dátum zverejnenia analýzy: 07.05.2017
success
error