Isté podozrenia z manipulácie štatistík úradu práce boli niektorými opozičnými politikmi vznesené, ale ani v minulosti ani teraz, neboli jednoznačne preukázané. Úrad práce, samozrejme, takéto praktiky odmieta. Výrok z toho dôvodu hodnotíme ako neoveriteľné.
Zákon č. 4/2005 Z. z. o službách zamestnanosti vo veľmi rozsiahlom § 36 upravuje vyradenie uchádzača z evidencie o zamestnanie. Niektoré tieto opatrenia nazývajú opoziční poslanci či médiá ako spôsoby na umelé znižovanie štatistík o nezamestnanosti.
Jedným zo spôsobom, pri ktorom dochádza k znižovaniu počtu evidovaných nezamestnaných je vyraďovanie z evidencie tých, ktorí vykonávajú aktivačné alebo dobrovoľnícke práce. Ľudovít Kaník tvrdí (2013), že: „Ministerstvo práce od júna tohto roku vyraďuje ľudí z evidencie nezamestnaných, ktorí sú na aktivačných alebo dobrovoľníckych prácach.“ Zároveň doplnil, že vláda týmto spôsobom umelo vylepšuje štatistiky nezamestnanosti.
Jozef Mihál sa domnieva, že za klesajúcim počtom nezamestnaných je ekonomické oživenie v Európe, ale taktiež umelé opatrenia (2014): "Ústredie práce nezapočítava do počtu disponibilných nezamestnaných ľudí, ktorí sú na krátkodobých aktivačných obecných prácach, alebo vykonávajú dobrovoľnícke služby".
Takéto konanie by však podľa zákona (§ 36 ods. 1 pís, a) v znení účinnom od 1. 5. 2013) nemalo byť možné, keďže sa nemá týkať prác, ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima.
Druhým využívaným či skôr zneužívaným spôsobom má byť pokyn, aby úrady práce presviedčali evidovaných, aby sa dobrovoľne vyradili z evidencie využijúc § 36 ods. 1 pís. n) zákona o službách zamestnanosti. Úspech majú mať najmä pri osobách, za ktoré štát i tak platí zdravotné odvody ako napríklad matky na materskej dovolenke či invalidov.
Miroslav Beblavý pre portál teraz.sk (2014) povedal: "Potvrdilo sa, že úrady práce na základe pokynu ústredia práce namiesto hľadania práce umelo čistia evidenciu. Zároveň sa potvrdilo, že za poklesom evidovanej nezamestnanosti je do veľkej miery administratívny zásah". Odkazuje pritom na slová verejnej ochrankyne práv, no jej priame vyjadrenia alebo zistenia sme k danej problematike nenašli. V nasledujúcich riadkoch Beblavému oponoval ÚPSVaR: "Považujeme toto tvrdenie za zámerne zavádzajúce a dehonestujúce prácu úradov. V roku 2013 bolo kvôli nespolupráci vyradených najmenej uchádzačov o zamestnanie za ostatné štyri roky. Preto o umelom vyraďovaní uchádzačov o zamestnanie nemôže byť ani reči."
Na túto problematiku sa pozrel aj Pavel Sybila a hoci sú isté náznaky manipulovania štatistík, tiež ich nevie potvrdiť. Uvádza však anonymnú správu, ktorá sa k nemu dostala: “Prišiel mi doporučený list z Úpsvar Piešťany s výzvou aby som sa dostavila -.08.2013 o 8.30 hod. do zasadačky úpsvar. Ak neprídem, tak budem vyradená z evidencie. Spolu nás bolo v zasadačke asi okolo 15 ľudí, z prezenčnej listiny, ktorú sme podpisovali som zistila, že asi štvrtina ľudí, ktorí mali prísť, neboli prítomní."