DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

.. Slovensko má v prípade svojich dlhopisov, svojej schopnosti predávať svoj dlh z hľadiska rizikových prirážok na sekundárnych trhoch druhý najlepší po Nemecku.

Kažimír vs. Kollár vs. Švejna o slovenskej ekonomike - 08.02.2016
Pravda

Tento výrok Petra Kažimíra v zásade hovorí o tom, za aké úroky predáva Slovenská republika svoje dlhy. Téme predaja dlhopisov sme sa už v Demagog.sk venovali kedy sme výrok Roberta Fica: „…len málo krajín, a je to najmä Nemecko a Slovensko dnes a možno európska banka, si požičiavame peniaze za úrokovú sadzbu zápornú, my jednoducho si dnes požičiame peniaze a na konci vrátime menej, ako sme si požičali.“ hodnotili ako pravdivý a preto tak robíme aj dnes. 

Dôležitým je správne pochopenie variabilnej úrokovej sadzby, ktorá je Slovenskou bankovou asociáciou definovaná ako: Variabilná úroková sadzba je pri úveroch úroková sadzba, ktorej výška sa počas trvania úveru mení v závislosti od trhových podmienok. Najčastejšie sa variabilná úroková sadzba prispôsobuje zmenám základnej úrokovej sadzby centrálnej banky a sadzbám, za ktorých si banky požičiavajú medzi sebou. Slovensko si požičiavalo peniaze so zápornou úrokovou sadzbou a predalo dlhopisy, ktoré odkúpili prevažne zahraniční investori. Ponúkaný dlhopis v aukcii so záporným výnosom predstavuje, že štát vráti menej peňazí, ako si požičal.

Dátum zverejnenia analýzy: 07.02.2016
success
error