DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Draxler

SMER-SD

Duálne vzdelávanie, ja som konzistentne od začiatku rozprával, týmto zákonom otvárame dvierka pre duál. Neznamená to, že keď sa prijme zákon, okamžite tu budeme mať duálny systém taký, aký existuje po dlhých desaťročiach v Rakúsku alebo vo Švajčiarsku či v Nemecku.

Beblavý vs. Draxler o slovenskom školstve - 26.10.2015
Pravda

V minulosti minister Draxler viackrát avizoval, že prijaté zmeny v zákone o duálnom vzdelávaní sú len prvým krokom k zavedeniu tohto systému. Duálne vzdelávanie existuje v spomínaných krajinách skutočne už niekoľko desaťročí, v prípade Nemecka napríklad od roku 1969, vo Švajčiarsku od druhej svetovej vojny. Výrok ako celok preto hodnotíme ako pravdivý.

Článok denníka Pravda z 16. marca 2015 prebraný od agentúry SITA potvrdzuje slová ministra školstva. Už nadpis článku uvádza: "Zákon o duálnom vzdelávaní, ktorý schválil parlament minulý týždeň, je podľa ministra školstva Juraja Draxlera len prvým krokom na ceste k fungovaniu duálneho systému vzdelávania." Draxler tvrdenie podporuje aj týmito slovami: „Zväzy aj nás čaká ešte veľa drobnej ale náročnej práce, aby sme vybudovali funkčný systém školenia inštruktorov, vypracovávania učebných osnov či odborných skúšok,“ 
V článku je ďalej spomenuté, že slovenské ministerstvo školstva sa pri realizácií projektu duálneho vzdelávania inšpirovalo úspešnými projektami tohto typu v Nemecku, Rakúsku, či vo Švajčiarsku, ale aj pôsobenia konkrétnych firiem zo spomínaných krajín u nás. Na inšpiráciu zaviesť na Slovensku duálny systém vzdelávania, vďaka úspechu už zmienených krajín odkazuje aj portál vlády SR, ktorý v článku z 9.1. 2015 informuje: "Podobný systém vzdelávania dlhé roky využívajú napríklad v Rakúsku, Nemecku či vo Švajčiarsku. Sú to krajiny, ktoré majú dobré hospodárske výsledky a nemajú problém so zamestnávaním absolventov a mladých ľudí". Takmer identické slová ako v nedeľnej debate O 5 minút 12 z 25.októbra. 2015 zazneli z úst rezortného ministra školstva Juraja Draxlera aj pre týždenník TREND dňa 29. apríla 2015, keď povedal: „Týmto zákonom sme len otvorili dvierka na to, aby sme zavádzali prvky duálneho systému. Je jasné, že od septembra tu nebudeme mať taký duál ako v Rakúsku, v Nemecku alebo vo Švajčiarsku,

Do duálneho vzdelávania sa na Slovensku zapojili aj krajiny, ktoré majú s týmto systémom skúsenosti. Denník SME o tom informuje na svojej web-stránke v agentúrnom článku od SITY z dňa 25. septembra 2015. Slovensko sa s Nemeckom dohodlo na vzájomnej spolupráci, keď v Novom Meste nad Váhom podpísali minister školstva SR Juraj Draxler a nemecký štátny tajomník tamojšieho ministerstva vzdelávania a výskumu Georg Schutte Memorandum o spolupráci v oblasti duálneho vzdelávania. Minister Draxler pri tejto príležitosti informoval verejnosť, že je to práve Nemecko, ktoré má v tejto oblasti dostatok skúseností, navyše nemeckí partneri deklarovali pripravenosť aktívne sa podieľať pri pomoci zo zavádzaním a aplikáciou systému. 

Histórii duálneho vzdelávania v Európe, najmä s dôrazom na Rakúsko, Nemecko a Švajčiarsko sa venuje napríklad štúdia E. Hanusheka zo Stanfordu. O existencii duálneho systému vzdelávania ďalej informuje webový portál advantageaustria.sk, ktorá píše že duálny systém, respektíve kombinácia teórie a praxe sa uplatňuje v Rakúsku v učebných odboroch, ale taktiež v odborných učilištiach. Príklady fungovania duálneho vzdelávania v Nemecku a Švajčiarsku prináša ministerstvo školstva v materiáli s názvom Faktory úspechu pri duálnom vzdelávaní, (s. 97 a 98) popisuje Prípady manažmentu kvality v Nemecku a vo Švajčiarsku, aj keď neuvádza dĺžku existencie tohto systému v daných krajinách. Podľa economist.com sa duálne vzdelávanie v Nemecku datuje do roku 1969. Švajčiarsko má taktiež dlhú tradíciu duálneho vzdelávania, ktoré sa mierne odlišuje (.pdf, s. 1-3) od ďalších dvoch krajín, a v súčasnej podobe má pôvod v období po druhej svetovej vojne. Taktiež v prípade Rakúska (.pdf) sa dá hovoriť o existencii tohto systému po niekoľko dekád.

Dátum zverejnenia analýzy: 25.10.2015
success
error