DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Draxler

SMER-SD

... aspoň sa tie platy (v školstve počas súčasnej vlády, pozn.) navyšovali razantnejšie ako v minulosti.

Beblavý vs. Draxler o slovenskom školstve - 26.10.2015
Nepravda

Podľa údajov Ústavu informácií a prognóz školstva bol nárast priemernej mesačnej mzdy pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve väčší (razantnejší) v minulosti medziročne v období 2005-2009. Výrok ministra Draxlera teda hodnotíme ako nepravdivý.

Nasledujúca tabuľka vychádza z dát Ústavu informácií a prognóz školstva. Posledné dáta uvedené týmto Ústavom sú pre rok 2014. 




Ďalšia tabuľka ukazuje zmenu výšky priemernej mzdy pedagogických zamestnancov v regionálnom školstve, vypočítanú z údajov spomínaného Ústavu informácií a prognóz školstva.


Pre prvý štvrťrok 2015 existuje údaj o priemernej mzde učiteľa v regionálnom školstve vo výške 952 eur. Išlo by teda o nárast výšky priemernej mzdy pedagogického zamestnanca  o 4,82%, čo približne korešponduje aj s ustanovením rozpočtu na rok 2015 o zvýšení tabuľkových platov o 5%. 

V sledovanom období posledných 10 rokov došlo k naväčšiemu a teda aj najrazantnejšiemu nárastu priemernej mzdy pedagogických zamestnancov regionálneho školstva medzi rokmi 2005 a 2006. Celkovo v období 2005-2009 pozorujeme medziročne vyššie nárasty tejto priemernej mzdy ako v súčasnosti, teda počas pôsobenia súčasnej vlády.

Druhou možnosťou je porovnávať údaje o navyšovaní platových taríf pedagogických zamestnancov v školstve, ktoré dokumentujú materiály s názvom Stupnice platových tarif pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov a zvýšenie platových taríf v závislosti od dĺžky započítanej praxevydané ministrom školstva. Stupnica (.rtf) s účinnosťou od 1. januára 2013 zakotvila 5 %-né zvýšenie tarifných platov :
 " pedagogickým zamestnancom a odborným zamestnancom s účinnosťou od 1. januára 2013  [sa] zvyšujú platové tarify o 5% v prílohe č. 7 k zákonu č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov..." (zdroj: minedu.sk s.1)

Stupnica (.pdf) účinná od 1. januára 2014 ustanovuje zvýšené stupnice platových taríf zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. V dokumente (.pdf) nie je explicitne uvedená miera zvýšenia, avšak podľa prepočtov išlo znovu o približne 5 %-né zvýšenie platov.

S účinnosťou od 1. januára 2015 stanovuje stupnica (.pdf) na rok 2015 zvýšené platy zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. Podľa prepočtov mala byť miera rastu znovu okolo 5 %. Údaje o vývoji mzdy pracovníkov v školstve počas predchádzajúcich vlád sú ťažko dohľadateľné, no z údajov pre posledné tri roky vidíme približne rovnako veľké navyšovanie platových taríf.

 Na stránkach Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR je možné nájsť štatistiku (.pdf) vývoja priemernej mzdy v školstve (čiže mzdy pedagogických aj nepedagogických zamestnancov) od roku 2002 do roku 2014. Podľa toho je možné skonštatovať, že počas vlády Ivety Radičovej medzi rokmi 2010 a 2011 sa priemerná mzda nemenila (664 EUR) a v roku 2012 rástla o viac ako 4 %. Počas druhej Dzurindovej vlády vývoj mzdy vykazoval intenzívne rastúci trend, podľa údajov z citovanej štatistiky platy rástli v roku 2003 o 8 %, v roku 2004 o 7 %, v roku 2005 dokonca o 11 %.

Na stránkach ministerstva sú dohľadateľné dokumenty Výsledky štatistického zisťovania o zamestnancoch a mzdových prostriedkoch v školstve späť až do roku 2006. Materiál pre rok 2010 (.pdf, s. 24) uvádza nárast priemernej mzdy o približne 1,7 % oproti roku 2009. Materiál (.pdf, s. 24) pre rok 2011 skutočne uvádza štagnáciu priemernej mzdy vo výške 664 EUR.

Na základe týchto zistení je možné povedať, že aj keď súčasná vláda sa držala päťpercentného zvyšovania priemernej mzdy v školstve, v minulosti druhá Dzurindova vláda podobne "razantne" zvyšovala platy.

Keby bol výrok ministra Draxlera myslený ako razantnejšie zvyšovanie mzdy v školstve oproti zvyšovaniu mzdy celkovo v národnom hospodárstve za posledné, tvrdenie by bolo pravdivé, ako je viditeľné v inom výroku v tejto debate (viď. vyššie). Takto sa však výrok dá chápať ako porovnávanie len samotného rastu platov v školstve. 

Dátum zverejnenia analýzy: 25.10.2015
success
error