DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Prezidentské voľby 2024: Ivan Korčok

Prezidentskí kandidáti na RTVS odpovedali na otázky Barbory Bodákovej v špeciálnom formáte Interview :24. Pozreli sme sa na výroky Ivana Korčoka z 14. marca 2024.

Ivan Korčok

nominant SaS
4 0 0 0
Oblasť
  • Európska únia
  • Ekonomika
  • Korupcia a klientelizmus
  • Zahraničná politika
  • Vzťahy s Maďarskom
  • Sociálna politika
  • Národnostné a etnické otázky
  • Kultúra
  • Životné prostredie
  • Doprava
  • Školstvo
  • Poľnohospodárstvo
  • Reformy inštitúcií
  • Vnútrostranícka politika
  • Zdravotníctvo
  • Koaličné vzťahy
  • Život politických strán
  • Iné
  • Legislatívny proces a hlasovania
  • Hodnoty
  • Obrana, bezpečnosť, polícia
  • Iná legislatíva
  • Ústava
  • Spravodlivosť a súdnictvo
  • Vražda Jána Kuciaka
  • Regionálna problematika
  • Dianie na Ukrajine
  • Národná otázka
  • korona
  • korona-ekonomika
  • kauzy
  • interrupcie
  • voľba GenPro
  • očkovanie
  • reforma súdnictva
  • eurofondy
  • Energetická kríza 2022
  • LGBTI+
  • Migrácia
  • Energetická kríza
Politik
  • Ivan Korčok
Hodnoty
  • Pravda
  • Nepravda
  • Zavádzajúce
  • Neoveriteľné
Zrušiť všetko

Ivan Korčok

nominant SaS

V dobe, keď som sa stretával ja s ministrom zahraničných vecí Lavrovom, tak sa s ním stretával celý demokratický a západný svet. V dobe, keď sa stretol s ním minister zahraničných vecí Slovenskej republiky, tak sa s ním stretával aj maďarský minister zahraničných vecí, severokórejský a mnohí ďalší z nedemokratického sveta. Chápete ten zásadný rozdiel, že my dnes sa stretávame s niekým, kto je na sankčnom zozname, s predstaviteľom krajiny, ktorá nás označuje za nepriateľa.

Interview 24 - 14.03.2024
Pravda

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár sa začiatkom marca stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Toto stretnutie okrem Korčoka skritizovali aj viacerí naši spojenci. S Lavrovom sa počas svojho pôsobenia na ministerstve zahraničia stretol aj Ivan Korčok. Jeho stretnutia so šéfom ruskej diplomacie sa však odohrali ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu, pre ktorú zaradili štáty EÚ Sergeja Lavrova na sankčný zoznam, ako aj predtým, ako nás Rusko označilo za nepriateľský štát. Výrok Ivana Korčoka preto hodnotíme ako pravdivý. ...

Ivan Korčok

nominant SaS

Ale zároveň platí aj to, že ako som už spomenul, prezident nie je poštár, ktorý chytí a podpíše úplne všetko.

Interview 24 - 14.03.2024
Pravda

Ústava Slovenskej republiky stanovuje, že prezident ,,vymenúva a odvoláva''  predsedu a členov vlády Slovenskej republiky, vedúcich ústredných orgánov a vyšších štátnych funkcionárov, profesorov a rektorov vysokých škôl, a vymenúva a povyšuje generálov. V Ústave nie je zakotvená možnosť prezidenta alebo prezidentky navrhnutých kandidátov odmietnuť, ale v praxi sa tak stalo viackrát. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý....

Ivan Korčok

nominant SaS

Ja by som sa sústredil v tejto chvíli na to, že by som napríklad vo vzťahu k susedom, kde sú poškodené vzťahy s Českou republikou, videli ste odozvu rovnako s Poľskom? Tu je ochladenie vzťahov. To je úplne úplne zrejmé.

Interview 24 - 14.03.2024
Pravda

Vzťahy medzi Slovenskom a jeho susedmi Českom a Poľskom sa v poslednej dobe zmenili. Dôvodom je najmä zahraničná politika Slovenskej republiky a obzvlášť postoj k vojnovému konfliktu na Ukrajine. Český premiér Fiala prerušil rokovania so slovenskou vládou a poľský premiér Tusk vyjadril pochybnosti o budúcnosti fungovania V4 kvôli nejednotnej zahraničnej politike. Výrok hodnotíme ako pravdivý. ...

Ivan Korčok

nominant SaS

Totiž nič sa nezmenilo na jednej veci, že inkriminovaná organizácia [pozn. Noční vlci], ktorú reprezentoval v Európe slovenský občan [pozn. Jozef Hambálek, šéf Nočných vlkov], ktorý sa dostal na sankčné zoznamy, je naďalej sankcionovaná. To je prvá vec. Rovnako súčasná vláda vie, že to nebol môj návrh, ale bol to návrh, ktorý s ktorým prišla iná členská krajina.

Interview 24 - 14.03.2024
Pravda

21. júla 2022 Európska Únia v reakcii na Putinovu agresiu na Ukrajine schválila balík sankcií, ktorý obsahoval aj zoznam ľudí, ktorí sa podieľali na ruskej agresii voči Ukrajine. Na sankčný zoznam sa vtedy dostal aj prezident európskej vetvy nacionalistického motocyklového klubu Noční vlci, Jozef Hambálek (.pdf, str. 26). Napriek tomu, že 15. marca 2024 bol Hambálek zo zoznamu vyradený, organizácia Noční vlci na zozname sankcií zostáva. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. ...

success
error