Na Facebooku sa objavili príspevky, ktoré tvrdia, že čokoládové bonbóny značky Kinder Schoko-Bons obsahujú hmyz. Vo videách hovoria o šelaku, čo je ale v EÚ schválené leštidlo vznikajúce ako vedľajší produkt hmyzu – teda nie hmyz samotný. V súčasnosti navyše Kinder čokolády túto prísadu neobsahujú.
Na sociálnej sieti Facebook sa šíria príspevky (tu, tu) v slovenčine a češtine, podľa ktorých čokoládové bonbóny Schoko-Bons obsahujú hmyz. V jednom sa konkrétne píše: „Nemecku sa zistilo pri kontrole vo výrobkoch KINDER aj kde nie je uvedená pridaná zložka z Hmyzu na obale boli nájdené stopy Hmyzu tam, kde nemali byt!!!”.
V samotnom videu je záber na zloženie čokoládových bonbónov Kinder v nemčine so zvýraznením šelaku. Nasleduje záber na gúglenie slova “Sheilack”, ktoré ako výsledok prinesie obrázky hmyzu. Súčasťou celého videa je animácia hmyzu pobehujúceho po obrazovke.
Čo je šelak?
Príspevky na sociálnych sieťach naznačujú, že bonbóny Schoko Bons obsahujú hmyz. Nie je to však pravda, výrobok býval iba potretý šelakom – a aj to len v minulosti, nie dnes.
Šelak je leštidlo, ktoré sa bežne používa v potravinárstve na dosiahnutie lesklého povrchu. Európske regulačné orgány ho považujú za bezpečné na konzumáciu. V zložení výrobkov sa uvádza ako E904 a ide o polyesterovú živicu, získavanú z výlučkov hmyzu druhu Laccifer (Tachardia) lacca (.pdf, str. 240–241). Výlučok pôvodne slúži na ochranu potomstva. Inými slovami, leštidlo obsahuje vedľajší produkt hmyzu a nie hmyz samotný.
Šelak sa považuje sa za bezpečnú zložku, ale u ľudí citlivých na chlór, ktorý sa používa v procese jej spracovania, môže vyvolať alergickú reakciu napríklad vo forme podráždenia pokožky. V EÚ je toto aditívum povolené len pre vybrané kategórie potravín. Môže sa používať iba ako povlaková látka (napríklad na čokoládové výrobky, neolúpané uvarené vajíčka, kávové zrná a podobne) alebo na povrchové ošetrenie ovocia či orechov.
Čokolády Kinder Schoko-Bons so šelakom už nekúpite
Čo je dôležitejšie, talianska spoločnosť Ferrero, výrobca čokolád Kinder Schoko-Bons, sa 12. apríla 2024 pre Reuters vyjadrila, že vo svojich výrobkoch šelak už nepoužíva.
Vyvrátením informácií v šírenom videu sa okrem Reuters venovala aj agentúra AFP. Rovnako ako pre Reuters aj pre AFP spoločnosť Ferrero 19. apríla 2024 uviedla, že vo svojich čokoládach značky Kinder aditívum postupne vyradila: „V súčasnosti nepoužívame šelak vo výrobkoch Ferrero na celom svete, s jedinou výnimkou niekoľkých bývalých značiek Nestlé, ktoré boli získané v Spojených štátoch." Hovorca Ferrero ďalej uviedol, že spoločnosť odstránila šelak „postupne za posledný rok".
Tím Demagóg.sk navštívil dňa 19. júna 2024 náhodnú predajňu potravín v Bratislave a pozrel si zloženie čokoládových bonbónov v dvoch hmotnostných prevedeniach. (125 gramov a 200 gramov). V zložení sa nenachádza šelak a ako povlaková látka je uvádzaná iba arabská guma.
EÚ nenúti ľudí jesť hmyz
Podobné príspevky sa objavili na Slovensku aj v minulosti, v roku 2022 sa im venovala facebooková stránka Hoaxy a podvody – Ministerstvo vnútra SR. Okrem Facebooku sa šíria aj na iných sociálnych sieťach (Telegram, TikTok).
Príspevok je súčasťou dezinformačného naratívu, podľa ktorého Európska únia presadzuje hmyz v potravinách. Podobné príspevky sa objavujú, odkedy EÚ schválila konzumáciu niektorých konkrétnych druhov hmyzu. V súčasnosti sú v EÚ povolené larvy múčiara obyčajného (Tenebrio molitor) a potemníka stajňového (Alphitobius diaperinus), ako aj mrazené, sušené a práškové formy koníka sťahovaného (Locusta migratoria) a svrčka domového (Acheta domesticus). Všetky výrobky obsahujúce akúkoľvek formu hmyzu musia byť jasne a zrozumiteľne označené.
Demagog.sk v minulosti overoval príspevky, ktoré nepravdivo tvrdili, že v EÚ sa predávajú potraviny, ktoré obsahujú šváby, alebo že EÚ chce nahradiť na školách kravské mlieko takzvaným švábím mliekom. Podľa prieskumu agentúry Ipsos pre CEDMO (.pdf, s. 12) až 37 percent ľudí v júli 2023 na Slovensku považovalo za dôveryhodné tvrdenie, že „Európska únia nariaďuje primiešavanie hmyzieho proteínu do potravín, čím ohrozuje ľudské zdravie. Kvôli chitínu je hmyz pre ľudí nestráviteľný a spôsobuje rakovinu a ďalšie choroby.” V Demagog.sk sme sa venovali aj chitínu, ktorý nie je pre ľudí nebezpečný, je však ťažšie stráviteľný a môže spôsobovať alergické reakcie.
Záver
Nie je pravdou, že čokoládové bonbóny Kinder obsahujú hmyz. V minulosti obsahovali šelak, čo je leštidlo, ktoré sa bežne používa na dosiahnutie lesklého povrchu. Európske regulačné orgány ho považujú za bezpečný na konzumáciu. Toto leštidlo obsahuje vedľajší produkt hmyzu a nie hmyz samotný. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili za nepravdivý.