DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ondrej Dostál

OKS

OKS dlhodobo kritizuje na návrhu odvodovo-daňovej reformy to, že má znamenať zvýšenie odvodov a daňového zaťaženia pre živnostníkov, samostatne zárobkovo činné osoby a dohodárov.

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Pravda

V marci tohto roku sa poslanci OKS vyjadrili, že "trvajú na tom, že pripravovaná daňovo - odvodová reforma sa nemôže realizovať na úkor živnostníkov a dohodárov. Ako uviedol na utorňajšej tlačovej konferencii podpredseda strany Ondrej Dostál, tento postoj poslancov, ktorí sa dostali do parlamentu na kandidátke strany Most-Híd, podporilo aj pondelňajšie predsedníctvo strany. "Poslanci OKS nebudú hlasovať za taký návrh, ktorý by znamenal zvýšenie daňovo - odvodového zaťaženia živnostníkov a dohodárov. Na tomto stanovisku trváme," vyhlásil Dostál."


Správa TASR z júna 2011 uvádza, že "Koaliční poslanci za OKS trvajú na zachovaní súčasnej výšky daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov a dohodárov. Ako na dnešnej tlačovej konferencii podotkol Peter Zajac, OKS nevidí dôvod na zvýšenie spomínaného zaťaženia pre akúkoľvek sociálnu skupinu.
Peter Zajac zároveň potvrdil, že OKS je pripravená podporiť plánované zmeny v daňovo-odvodovom systéme, ktoré chystá vláda, chce však presadiť svojich šesť podmienok. Práve tie sa týkajú živnostníkov a dohodárov. 

V rámci 22. schôdze NR SR sa Ondrej Dostál vyjadril, že "Ak prejde reforma v tejto podobe, zvýši daňové zaťaženie veľmi významnej skupiny ľudí, živnostníkov," povedal a dodal, že mnohí podnikatelia budú zvažovať svoje ďalšie kroky a pravdepodobne časť z nich vráti svoje živnosti. "

"Poslanci z OKS tak budú žiadať, aby sa o bodoch, ktoré nepovažujú za "najlepšie nastavené", ďalej diskutovalo."

Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011
success
error