OKS
Postoj OKS je dlhodobo jasný v tejto veci. Keďže OKS je kritická vôči centralizačným tendenciám v Európskej únii a dlhou dobou upozorňuje na negatívne javy, ktoré by sa dali nazvať rozpočtovou nezodpovednosťou alebo zvyšovaním miery prerozdeľovania, zvyšovaním miery regulácií v Európskej únii, a čiže my sme kriticky vnímali ak pôžičku Gréckou, tak už aj ten prvý euroval.
OKS hlasovala proti prvej prvej pôžičke Grécku. V prípade prvého eurovalu hlasoval proti len Ondrej Dostál. Ostatní poslanci OKS hlasovali za návrh.
"Sme si istí, že takáto politika ako dnes robí Európska únia je v podstate cestou k sebadeštrukcii eurózony a v konečnom dôsledku aj EÚ," uviedol líder strany Peter Zajac."
Predseda OKS Peter Zajac a podpredseda OKS Ondrej Dostál, tvrdia vo vyhlásení z dňa 26. júla 2011: "Pokiaľ možno brať vážne tvrdenie lídrov Európskej únie, že nejde o smerovanie k Európskej únii transférov, spoločných európskych daní, fiškálnej politiky a európskeho superštátu, musí ostať „grécke“ riešenie výnimočným a ojedinelým aktom a nesmie prerásť do vytvorenia druhého, trvalého eurovalu."
"Cestou k ozdraveniu ekonomík európskych krajín nie sú pôžičky, ktoré jedny zadlžené krajiny poskytujú druhým zadlženým krajinám, ani vytváranie európskeho superštátu, ani zvyšovanie prerozdeľovania, nové regulácie a posilňovanie moci eurobyrokracie. Skutočným riešením súčasných problémov sú reformy, zodpovedná rozpočtová politika a obmedzovanie zásahov verejného sektora do ekonomiky na úrovni EÚ aj jednotlivých krajín."