DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ondrej Dostál

OKS

Postoj OKS je dlhodobo jasný v tejto veci. Keďže OKS je kritická vôči centralizačným tendenciám v Európskej únii a dlhou dobou upozorňuje na negatívne javy, ktoré by sa dali nazvať rozpočtovou nezodpovednosťou alebo zvyšovaním miery prerozdeľovania, zvyšovaním miery regulácií v Európskej únii, a čiže my sme kriticky vnímali ak pôžičku Gréckou, tak už aj ten prvý euroval.

Pavol Abrhan, Rafael Rafaj a Ondrej Dostál - 19.09.2011
Pravda

OKS hlasovala proti prvej prvej pôžičke Grécku. V prípade prvého eurovalu hlasoval proti len Ondrej Dostál. Ostatní poslanci OKS hlasovali za návrh.

Z novších vyjadrení OKS ku eurovalu:

TASR z dňa 25. júna 2011: "Občianska konzervatívna strana (OKS) nepodporí navýšenie eurovalu 1 ani vznik eurovalu 2. Takýto záver dnes prijala Republiková rada strany s tým, že OKS nemôže podporiť proces, v ktorom sa vydáva súhlas s nezodpovednosťou jednotlivých členských štátov Európskej únie za solidaritu.


"Sme si istí, že takáto politika ako dnes robí Európska únia je v podstate cestou k sebadeštrukcii eurózony a v konečnom dôsledku aj EÚ," uviedol líder strany Peter Zajac."


Predseda OKS Peter Zajac a podpredseda OKS Ondrej Dostál, tvrdia vo vyhlásení z dňa 26. júla 2011: "Pokiaľ možno brať vážne tvrdenie lídrov Európskej únie, že nejde o smerovanie k Európskej únii transférov, spoločných európskych daní, fiškálnej politiky a európskeho superštátu, musí ostať „grécke“ riešenie výnimočným a ojedinelým aktom a nesmie prerásť do vytvorenia druhého, trvalého eurovalu."

"Cestou k ozdraveniu ekonomík európskych krajín nie sú pôžičky, ktoré jedny zadlžené krajiny poskytujú druhým zadlženým krajinám, ani vytváranie európskeho superštátu, ani zvyšovanie prerozdeľovania, nové regulácie a posilňovanie moci eurobyrokracie. Skutočným riešením súčasných problémov sú reformy, zodpovedná rozpočtová politika a obmedzovanie zásahov verejného sektora do ekonomiky na úrovni EÚ aj jednotlivých krajín."

Dátum zverejnenia analýzy: 18.09.2011
success
error