DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Dušan Čaplovič

SMER-SD

Samotní starostovia, či na juhu slovenska, v severovýchodnom slovensku to odmietajú. Však poznáte tie hlasy aj ukrajinských starostov, aj rómskych starostov, aj rusínskych starostov aj mnohí maďarskí starostovia, ktori povedali, že ich to zaťaží v rozpočte obecného úradu.

Béla Bugár vs. Dušan Caplovic - 29.05.2011
Pravda

Je pravdou, že mnoho starostov sa na prijatý zákon o používaní jazykov národnostných menšín pozerá ako na záťaž, prípadne zbytočnosť.

O tom, že napĺňanie zákona bude pre obce (ktorých sa to týka) predstavovať finančnú záťaž informuje pravda.sk. Správa konštatuje, že "po zmene zákona o používaní jazyka národnostných menšín obciam na južnom Slovensku stúpnu výdavky" a ďalej uvádza vyjadrenia niekoľkých starostov, ktorí tieto slová potvrdzujú.

Starostov z rusínskych obcí na severovýchode Slovenska oslovil korzar.sme.sk. Aj oni prijatý zákon skôr odmietajú.
Zákon o používaní jazyk národností je však podľa neho (Ján Božík, starosta Kurimky, pozn.) zbytočný, robí len zlú krv a skomplikuje ľuďom život.
(...)
„Keď sme sa doteraz zaobišli bez zákona, vydržali by sme aj naďalej. Je to úplná zbytočnosť,“ myslí si starostka Uble (okres Snina) Nadežda Sirková.

Dátum zverejnenia analýzy: 29.05.2011
success
error