DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Rafael Rafaj

SNS

Čiže ak Maďarsko povie, že my tu máme zadefinované v našej ústave, teda vy, kolektívne práva a podporu na vytvorenie kolektívnych samospráv zahraničných Maďarov, ten článok, vlastne d), sa týka prevažne exteritoriality zahraničných Maďarov, ktorých zahrnula ústava do ich jurisdikcie, má potom legitímne právo aj obraňovať ich práva naprieč politickým hraniciam.

Martin Poliacik vs. Rafael Rafaj - 16.05.2011
Neoveriteľné

Stanovisko premiérky Radičovej sa s týmto argumentom zhodujeSlovenská strana tvrdí, že článok d) novej maďarskej ústavy, podľa ktorého Maďarsko nesie zodpovednosť za Maďarov žijúcich v zahraničí, má zároveň exteritoriálne účinky. Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová povedala, že Slovensko v tejto súvislosti prijme "nevyhnutné opatrenia".

Minister zahraničných vecí Dzurinda sa vyjadril v podstate opačne: Nová maďarská ústava nemá žiadne exteritoriálne účinky. Po dnešnom stretnutí so svojím slovenským kolegom to uviedol minister zahraničných vecí Maďarskej republiky János Martonyi. Mikuláš Dzurinda mu dal v tomto za pravdu, avšak ako dodal, takéto dopady by mohli nastať v prípade istej aplikačnej praxe. "V duchu normálnych vzťahov tomu dokážeme predísť," uviedol na tlačovej konferencii.

Zahraničný výbor NR SR 12. mája 2011 schválil koaličný text, ktorý bude predložený na rokovanie pléna NR SR a odmieta akékoľvek exteritoriálne účinky legislatívy iných krajín a potvrdzuje záväzok rozvíjať SR na princípe individuálnych práv.

Z právneho hľadiska sa k argumentu ale vyjadriť nevieme.

Článok D znie:
"Maďarsko sledujúc myšlienku jednotného maďarského národa nesie zodpovednosť za osud zahraničných Maďarov, napomáha udržaniu a rozvoju ich spoločenstiev, podporuje ich úsilie smerujúce k udržaniu ich maďarskosti, podporuje spoluprácu medzi sebou a s Maďarskom."

Dátum zverejnenia analýzy: 15.05.2011
success
error