DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Abrhan

KDH

Pán kolega, ak tvrdíte, že napĺňa mocenské chúťky, tak povedzte v čom? Máme pripomínať vaše mocenské chúťky, ktoré sa týkali Slovenskej televízie, kde ste si rozparcelovávali jednotlivé oblasti pôsobenia, máme pripomenúť.

Pavol Abrhan vs. Robert Madej - 11.04.2011
Pravda

Prinášame časť z rozhovoru Karola Sudora (zo SME, pozn.) s M. Urbánim z decembra 2006 potvrdzujúci Abrhanovo tvrdenie:

"Zákon nikdy nepostihne všetky nuansy. Hovorme aj o morálke. Prečo čakať, kým ku konfliktu záujmov explicitne nedôjde, keď sa mu dá predísť?
Profesionálne voči tým ľuďom zatiaľ nemám námietky. Ak sa dokáže, že tam nemôže byť, pôjdu preč. Voči riaditeľovi Hrehovi sme neprotestovali, pretože bol legitímne zvolený Radou STV. Ale bolo dohodnuté, že politické strany v koalícii budú mať vplyv na niektoré aktivity v STV a preberú za ne zodpovednosť.

Chcete teda opäť politicky riadiť STV?

Nie, od toho to má ďaleko. Sme za zvýšenie jej profesionality. Aby robila to, čo má robiť. Správy v poslednom období boli kvalitou, obsahom i šírkou informovanosti horšie ako v komerčných televíziách. Mňa ako občana neuspokojovali. A STV musí plniť aj výchovnú funkciu. To všetko vymizlo.

Ak tam dáte svojich ľudí, logicky to bude riadené politicky.

Nie. Dohodli sme sa, že časť politického spektra bude kontrolovať isté oblasti. Preto sme chceli mať spravodajstvo. Že za toho človeka budeme garantovať, že bude profesionálne na výške a bude robiť to spravodajstvo také, aké vo verejnoprávnej televízii má byť.

Pán Šmihula, ktorý sa stal šéfom spravodajstva, vám prekáža prečo?

Nepersonifikujme. O neho nejde, ja ho osobne nepoznám. Len viem, ako je názorovo orientovaný.

Ako?

Jednostranne.

K Smeru?

K ľavici. A to nie je dobré. Je potrebné, aby ľudia v STV neboli striktne politicky vyhranení, pretože sa potom stráca objektivita. Preto sme sa dohodli, že o tých ľuďoch budeme diskutovať. Protestovali sme, pretože sme sa jasne dohodli, že keď bude zvolený nový riaditeľ STV, znovu si sadneme a povieme si mená. Posúdime ich a niekoho vyberieme. Ja teraz ani nemám človeka, ktorého by som dal do spravodajstva, ale mohla niekoho navrhnúť napríklad SNS. Tak to treba chápať a nie, že sme tam chceli dať človeka z HZDS.

Je ale normálne, aby šéfa spravodajstva verejnoprávnej televízie vyberali politické strany?

Neoddeľujte politiku od života. Nehrajme sa tu na to, že sme prišli z Marsu. Politické strany majú vplyv na všetko, čo sa deje v štáte. Nechceli sme to politicky riadiť, ale prebrať politickú a morálnu zodpovednosť za človeka, ktorý bude garantom, že STV bude objektívna.

Ako to môžte garantovať, keď to bude človek v područí nejakej strany?

Nepochopili ste ma. Keby sme sa v koalícii dohodli, že si pozveme riaditeľa, navrhlo by sa nejakých päť mien a povedalo sa, že mám takého a takého človeka na šéfa spravodajstva, my by sme sa iba popýtali, kto je to, čo je to, odsúhlasilo by sa to, podali by sme si ruky a rozišli sa.

Ako chcete za pár minút zodpovedne posúdiť ľudí na základe mien a niekoľkých informácií?

No moment. Trvalo pätnásť minút, kým sme si pozisťovali, kto a čo je pán Šmihula a čo všetko robil. Tie mená by sa samozrejme museli riadne zdôvodniť.

Nevnímate to teda ako zásah do nezávislosti televízie, ak chcete, aby politici rozhodovali o šéfovi spravodajstva?

Absolútne nie. My sme ho nechceli riadiť. Chceli sme mu pomôcť a prevziať za neho zodpovednosť.

Je pán Hreha človekom Smeru?

Neviem. Pýtajte sa tých, ktorí ho vybrali. Nechcem mu krivdiť."

Dátum zverejnenia analýzy: 11.04.2011
success
error