DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Róbert Madej

SMER-SD

O jeden hlas sa to nepodarilo (zvoliť generálneho prokurátora minulý rok, pozn.) a viete, čo sa vtedy pani redaktorka stalo. Stalo sa to, že pani, pani premiérka, pani Radičová začala vydierať svojich poslancov, že odstúpi, pokiaľ nebude zvolený, zvolený koaličný kandidát.

Pavol Abrhan vs. Robert Madej - 11.04.2011
Zavádzajúce

Ako píšu portály HNonline.sk, Pravda.sk, aktuálne.sk, Dobroslavovi Trnkovi k znovuzvoleniu naozaj chýbal iba jeden hlas.

Ako sme už napísali, Demagog.SK: Iveta Radicová nepovedala, že ak nebude zvolený spolocný (neskôr Madej uviedol, že to bol Radicovej kandidát) tak odstúpi. Povedala, že ak bude zvolený súcasný generálny prokurátor, tak odstúpi. Kým v prípade Madejovej interpretácie ide o navodenie dojmu, že Radicová pretlácala na tento post nejakého vlastného kandidáta (za úcelom politizovania prokuratúry), podla jej slov šlo o zvolenie hocikoho, len nie Trnku. Ako napísala SITA:

"Iveta Radicová pohrozila odchodom z funkcie, ak bude Dobroslav Trnka opätovne zvolený za generálneho prokurátora. 'Zmenu považujem za velmi podstatnú a je to pre mna natolko principiálne, že budem zvažovat svoje dalšie pôsobenie,' povedala premiérka. Na otázku, ci by zložila funkciu, odpovedala: 'Trošku predbiehame, ale porozumeli ste správne.'

Vzhladom na fakt, že Radicová nezložila svoju funkciu po tom, ako kandidát koalície nebol zvolený (a nebol ani opät zvolený Trnka), môžeme Madejovu interpretáciu považovat za zavádzanie.

Dátum zverejnenia analýzy: 11.04.2011
success
error