DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Chýbajú vecné dôvody na zmenu súčasného zákona o používaní jazykov národnostných menšín, pretože nepočul som ani pána podpredsedu Chmela, ani pána Bugára, že by uviedli nejaké príklady nejakého porušovania jazykových práv menšín alebo niečoho podobného.

Gábor Gál vs. Marek Madaric - 04.04.2011
Zavádzajúce

M. Madaric má pravdu, ak hovorí, že predkladatelia zákona neuviedli príklady porušovania jazykových práv menšín. Podla nás je to ale zúženie zo strany M. Madarica, kedy oprávnenost stanovit nižšie kvórum má vyplývat len z porušovania jazykových práv menšín. Na vydanie zákona môžu existovat aj iné vecné dôvody. V tomto prípade ich uvádza R. Chmel v nasledujúcich príspevkoch.

SITA:

"Návrh zákona o používaní národnostných menšín pripravil vicepremiér Rudolf Chmel zo strany Most-Híd. Navrhol v nom znížit kvórum na používanie jazykov národnostných menšín vo verejnom styku z 20 na 10 percent. Návrhom sa má rozšírit pôsobnost zákona na oblasti, kde žijú menšie menšinové komunity. Podla Chmela je to priestor pre používanie nemeckého, rómskeho a rusínskeho jazyka, takýto návrh chráni menšie národnostné menšiny."


TASR:

"Podla Chmela to prinesie 'jazykový komfort' pre používanie jazyka národnostných menším pre dalších 73 obcí. 'Dôjde k rozšíreniu používania jazykov národnostných menšín v úradnom styku, co je pozitívny pocit pre príslušníkov národnostných menšín,' zdôraznil Chmel."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2011
success
error