DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Pavol Paška

SMER-SD

Viete, asi by sme ale najprv naozaj mali odpovedať na tú vašu prvú otázku, ktorú ste položili aj pánovi predsedovi Mostu-Híd, a to aký je vlastne dôvod, kde je tá príčina, prečo práve teraz treba riešiť tento problém (znižovanie kvóra, pozn.) a myslím si, že tá odpoveď je veľmi jednoduchá, je to jediná politická agenda Mostu-Híd ako koaličnej strany.

Béla Bugár vs. Pavol Paška - 04.04.2011
Nepravda

Je pravdou, že Most-Híd sa snaží znížiť kvórum pre používanie jazyka národnostných menšinami, avšak nie je to ich jediná agenda, čo dokazujú nižšie uvedené odseky.

Predvolebný program strany Most-Híd bol vyhodnotený za jeden z najlepších v oblasti sociálnej a dôchodkovej politiky.

INEKO hodnotilo volebné programy, a to v týchto oblastiach:

Rastúci deficit verejných financií, Podnikateľské prostredie, Rastúca nezamestnanosť, Neudržateľný I. pilier dôchodkového zabezpečenia,
Zdravotníctvo.

Práve v oblasti "Neudržateľný I. pilier dôchodkového zabezpečenia" skončil Most-Híd zo všetkých strán (ktoré INEKO hodnotil, pozn.) najlepšie a dostal ako známku 2.

V tomto hodnotení 2 znamenala: "Strana identifikovala problém, riešenia sú však buď čiastočné, alebo ich uplatnenie znamená len krátkodobé zlepšenie situácie v danej oblasti."

Nedávno, prvého apríla 2011 sa konala tlačová konferencia strany Most-Híd, pričom témou bola oblasť zdravotníctva. Most-Híd uviedol, že momentálne nevidí priestor na vytvorenie zdravotného pripoistenia, o ktorom hovoril Ivan Uhliarik. Vyzývala Uhliarika, aby konal v procese elektronizácie zdravotníctva a napokon mu vyjadrila podporu v súvislosti s liekovou politikou štátu.

Zo správy SITA  vyplýva, že strana Most-Híd sa usiluje hájiť záujmy živnostníkov a dohodárov. Ivan Švejna sa vyjadril, že urobí všetko preto, aby výsledná dohoda v koalícii o odvodovom zaťažení živnostníkov a dohodárov nebola taká, ako sa v súčasnosti javí, že by mohla byť.

Nie je tak pravda z pohľadu programu strany ani z pohľadu činnosti Most-Híd, že by jedinou agendou strany boli záujmy maďarskej menšiny.

Dátum zverejnenia analýzy: 04.04.2011
success
error