DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

Ten návrh (uznesenia ku krokom maďarskej vlády pozn.) už sme podali v piatok. Dokonca sme to predstavili na brífingu aj našim médiám. Je mi ľúto, že naše médiá opäť o tom vôbec neinformovali, o tom obsahu tohoto uznesenia.

Gábor Gál vs. Marek Madaric - 04.04.2011
Zavádzajúce

O iniciatíve zvolat mimoriadnu schôdzu médiá informovali - hnonline.sk, sme.sk, aktualne.sk alebo opät sme.sk. Co sa týka televízií informovalo o tom STV. Markíza ani TA3 sa o tom nezmienila.

"'Predložíme návrh uznesenia, ktorým parlament požiada vládu SR o konkrétne kroky k vyhláseniam a opatreniam, ktoré sú prijímané na madarskej strane. Chceme, aby vláda využila všetky diplomatické možnosti, ktoré máme ako clenovia EÚ a NATO,' priblížil Fico.
"

Video z tlacovej besedy (brífingu) z 31. marca 2011 (štvrtok) si môžete pozriet tu. Brífing, ktorý M. Madaric hovorí, že bol v piatok, nie je zverejnený ani na stránkach strany Smer-SD. Na stránkach je len správa, ktorá sa ale viaže na brífing z predchádzajúceho dna.

Na tlacovej besede sa Robert Fico vyjadril k obsahu návrhu v case od 7:45 do 8:20, že návrh bude obsahovat žiadost parlamentu smerom k vláde SR aby podnikla konkrétne kroky a stanoviská k vyhláseniam, ktoré z madarskej strany odzneli.

Na otázku súvisiacu, aké konkrétne kroky chce Smer-SD dosiahnut s týmto uznesením Robert Fico odpovedal:

"Budeme v uznesení národnej rady žiadat, aby vláda slovenskej republiky využila všetky diplomatické možnosti, všetky medzinárodné možnosti, ktoré máme k dispozícii ako clenský štát Európskej únie a NATO."

Dalšia otázka zacínajúca na 20:45 opät zaviedla rec na obsah návrhu. Robert Fico sa k nej vyjadril, že ocakáva, že vláda SR bude na medzinárodnej pôde jasne pripomínat nebezpecenstvo, ktoré vyplýva z rozhodnutia madarskej vlády udelovat volebné právo obcanom Madarskej republiky. Bude tiež žiadat vládu SR o maximálnu aktivitu v bilaterálnych vztahoch a Smer-SD chce v tomto uznesení aj definovat vztah slovensko-madarských vztahov a nebezpecenstvá, ktoré vyplývajú z Orbánovej politiky.

Ako informoval server hnonline.sk pomocou prebranej správy TASR z 31. marca 2011:

"Predložíme návrh uznesenia, ktorým parlament požiada vládu SR o konkrétne kroky k vyhláseniam a opatreniam, ktoré sú prijímané na madarskej strane. Chceme, aby vláda využila všetky diplomatické možnosti, ktoré máme ako clenovia EÚ a NATO."

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2011
success
error