DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Marek Maďarič

SMER-SD

No a potom prišli aj vami spomínané najnovšie výroky Viktora Orbána, ktorými potvrdil, že chcú udeliť Maďarom v zahraničí volebné právo, možnože by sme tú mimoriadnu schôdzu nezvolali, keby v ten istý týždeň náš minister zahraničných vecí Dzurinda sa nechválil, aká vynikajúca je naša zahraničná politika, a že vlastne ona spôsobila, že je vlastne v tejto chvíli medzi Slovenskom a Maďarskom je kľud.

Gábor Gál vs. Marek Madaric - 04.04.2011
Pravda

Ako píše sme.sk z 31. marca 2011:

"Madarský premiér Viktor Orbán hovorí o volebnom práve pre nových madarských obcanov v zahranicí ako o hotovej veci. Otázkou podla neho nie je, ci Madari za hranicami budú môct volit do budapeštianskeho parlamentu, ale v akej forme bude ich právo vyjadrené, povedal v utorok vecer pre madarskú televíziu TV2. Volebné právo pre krajanov je podla Orbána 'prirodzeným prostriedkom' spolupatricnosti s Madarmi spoza hraníc. Konkrétnosti urcí nový volebný zákon, povedal."

Madarský prezident pre televíziu TV2 prehlásil, že otázkou nie je ci zahranicní Madari budú môct hlasovat, ale v akej forme bude toto ich právo vyjadrené.

Predošlý den 30. marca 2011 minister zahranicných vecí Mikuláš Dzurinda pred poslancami NR SR prezentoval správu o plnení úloh zahranicnej politiky SR v roku 2010 a o zameraní zahranicnej politiky SR na rok 2011. V úvode sa zmienil o minulom roku ako o roku prelomovom, co sa týka diplomacie.

"Pýtali ste sa na výsledky, výsledkom je pokoj a normálne vztahy. Ludia na Slovensku sa cítia dobre, bez ohladu na to akej sú národnosti, a to je, myslím, velmi dôležité...Myslím, že co i len trošku pozorný divák mohol pobadat v zahranicnej politike obrat od politiky lahko populistickej k politike zodpovednej, k politike hodnôt.“

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2011
success
error