DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

To bola voľba špeciálneho prokurátora, ktorý vlastne bol aj za našej vlády prevolený ten istý, ktorý bol predtým navrhnutý ešte SDKÚ.

Lucia Žitnanská vs. Robert Kalinák - 28.03.2011
Zavádzajúce

Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, bol zvolený 12. mája 2004 v tajnej voľbe 118 poslancami zo 138 prítomných. Opätovne bol do funkcie zvolený 23. apríla 2009 v tajnom hlasovaní za neho hlasovalo 117 zo 139 poslancov.

Avšak, ako píše HNonline.sk, do úradu ho nenavrhlo SDKÚ, ale generálny prokurátor Dobroslav Trnka na základe výberového konania, kde Kováčik uspel spomedzi štyroch kandidátov.

Podobne to bolo aj v roku 2009, server s24.sk:

"Špeciálneho prokurátora zvolil parlament na návrh generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, ktorý ho vybral vo výberovom konaní. Do konkurzu sa prihlásili štyria uchádzači. Trnka napokon dvoch najúspešnejších navrhol parlamentu."

Keďže R. Kaliňák sa snaží podložiť týmto tvrdením argument, že Smer-SD nemá problém zahlasovať za kandidáta navrhnutého z iného politického tábora, hodnotíme tento výrok ako zavádzajúci, keďže v prípade D. Kováčika sa nejednalo o stranícku nomináciu.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.03.2011
success
error