DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

A čo je najpodstatnejšie, môže Ústavný súd rozhodnúť o tom, že je nelegitímny (Gen. prokurátor zvolený verejnou voľbou pozn.).

Lucia Žitnanská vs. Robert Kalinák - 28.03.2011
Neoveriteľné

V článku sme.sk, týkajúceho sa sťažnosti na tajnú voľbu prokurátora, počas ktorej bol vyhotovený fotografický záznam hlasovacieho lístka, sa píše:

"Sťažnosť podanú skupinou poslancov za Smer označil Ústavný súd SR ako podanú zjavne neoprávnenou osobou a zjavne neopodstatnenú.

Ústavný súd Slovenskej republiky odmietol podanie poslancov NR SR za stranu Smer pre porušenie ich ústavných práv pri výkone poslaneckého mandátu pri tajnej voľbe generálneho prokurátora 2. decembra minulého roka."


V článku pravda.sk sa píše:

"Smer žiada predsedu parlamentu, aby pri opakovanej voľbe generálneho prokurátora na budúci utorok zabezpečil riadny výkon tajnej voľby poslanca a aby do nej nikto nezasahoval. Upozornil, že ak by sa situácia vyvíjala naďalej protiprávne, Ústavný súd SR môže o pár mesiacov vyniesť verdikt, že takto zvolený prokurátor bol do funkcie ustanovený v rozpore s Ústavou SR. "Bude to mať ďalekosiahle následky na výkon práce generálnej prokuratúry," dodal."

Keďže ide o špekuláciu o možnom rozhodnutí Ústavného súdu SR, hodnotíme výrok ako neoveriteľný.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.03.2011
success
error