DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Mikloš

SDKÚ-DS

Odpor Smeru k privatizácii pramení z toho a dokazuje to jasne prepis nahrávky hlasu Róberta Fica, alebo hlasu veľmi podobného, keď povedal, že zabezpečil 35 až 40 plus ďalšie veci, zabezpečil tieto peniaze vlastnou hlavou, a keď doslova povedal tento hlas, že musí vzniknúť nejaká paralelná finančná štruktúra, ktorá musí byť k dispozícii pre účely volebnej kampane a ďalších vecí.

Ivan Mikloš vs. Ján Pociatek - 21.03.2011
Pravda

Jlas podobný Robertovi Ficovi v nahrávke, ktorá bola zverejnená denníkom SME a niektorými ďalšími médiami pred parlamentnými voľbami v júni 2010, hovorí nasledovné:

"Ja len môžem povedať, že som zabezpečil, a toto môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35, na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou. Oficiálne prídu a budú normálne vykryté v strane. ...Napriek tomu si myslím, že musí vzniknúť nejaká paralelná finančná štruktúra, ktorá musí byť k dispozícii pre účely aj volebnej kampane a ďalších vecí." (citované podľa prepisu nahrávky, pozn.)

Ivan Mikloš správne reprodukoval konkrétne state z tejto nahrávky, avšak je otázne, či jeho interpretácia je takisto správna. Vo všeobecnosti médiá označujú tieto vyjadrenia za možné dôkazy o paralelnom financovaní Smeru (napr. SME, Pravda).

V decembri 2010 bolo začaté vyšetrovanie v otázke financovania Smeru, avšak do dnešného dňa nie sú k nemu ďalšie oficiálne vyjadrenia a nie je ukončené. Priame vzťahovanie nahrávky na Smer a označenie tejto nahrávky ako jasného dôkazu jeho odporu voči privatizácii nie je v tejto chvíli podložené rozhodnutím súdu. Jedná sa však o Miklošov hodnotový súd a nehodnotíme ho.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.03.2011
success
error