DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Ivan Švejna

MOST-HÍD

Určite si myslím, že politická zhoda je urobiť ten systém teraz opačne, tzn., že automaticky vstup mladých ľudí s možnosťou výstupu. Pokiaľ niekomu sa to nebude páčiť. Ale to je veľmi dôležité, lebo doteraz to bolo opačne a čo je, z môjho hľadiska čo bol najväčších, alebo jeden z najväčších útokov na druhý pilier, bola tá doba porovnávania výnosov.

Peter Kažimír vs. Ivan Švejna - 14.03.2011
Pravda

Zákonom č. 555/2007 .Z. z. (.pdf), ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 461/2003 Z. z. (.pdf) o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa účasť mladých ľudí v druhom pilieri od začiatku roku 2008 stáva dobrovoľnou.

Mladí ľudia, ktorí sa narodili po 31. decembri 1986, sa môžu o vstupe rozhodnúť do šiestich mesiacov od prvého zamestnania sa. Ak tak neurobia, možnosť sporenia v druhom pilieri natrvalo strácajú. Vláda I. Radičovej naopak plánuje opätovné zavedenie povinného vstupu mladých ľudí do druhého piliera.

Ako informuje SITA, Švejna sa 8. marca 2011 vyjadril, že Most-Híd bude presadzovať povinný vstup s možnosťou vystúpenia.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.03.2011
success
error