DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

My kritizujeme spôsob komunikácie vlády a spôsob akým chcú s tým ako naložiť, pretože si treba, treba si úplne jasne pripomenúť akým spôsobom sa to udialo, prečo pán minister ste zverejnili túto udalosť práve v období, keď, keď na trh s informáciami sa dostali posledné údaje Štatistického úradu o náraste cien potravín, o dopade vládneho balíčka.

Zsolt Simon vs. Peter Kažimír - 28.02.2011
Zavádzajúce

Prinášame chronologický prehľad udalostí:

11. február 2011 – Štatistický úrad SR prišiel s vývojom spotrebiteľských cien za mesiac január.

22. február 2011 – Tlačová beseda, na ktorej premiérka I. Radičová spolu s ministrami pôdohospodárstva Z. Simon a hospodárstva J. Miškov, informovali o balíčkoch pomoci.

22. február 2011 – O necelé dve hodiny, po tlačovej besede premiérky a vedúcich rezortov pôdohospodárstva a hospodárstva, nasledovala tlačová beseda strany Smer-SD, na ktorej predseda strany R. Fico reagoval  na balíčky pomoci.

Je síce pravda, že existuje časová postupnosť medzi zverejnením štatistických údajov a ohlásením potravinovej pomoci. Avšak 17. februára bola zverejnená výzva v uznesení Európskeho parlamentu zo 17. februára 2011 o zvyšovaní cien potravín, Európsky parlament vyzýva EÚ, "aby podporila opatrenia zamerané na rozvoj vidieka, zvýšila investície do poľnohospodárstva a potravinovej bezpečnosti s osobitným zreteľom na naliehavé potreby v súvislosti s hladom, drobným poľnohospodárstvom a programami sociálnej ochrany; zdôrazňuje význam rozvoja poľnohospodárstva v rozvojovom svete a dôležitosť vyčleňovania primeraného podielu zahraničnej rozvojovej pomoci EÚ v odvetví poľnohospodárstva..." 

Je tak odôvodnené predpokladaď, že vyhlásenie pomoci vlády je prirodzenou reakciou na uznesenie EP.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2011
success
error