DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Branislav Ondruš

Hlas

Po prvé, veľkú časť toho (plánu ušetriť 1,7 miliardy eur, pozn.) ste vyriešili tým, že ste zdvihli dane. Nešetríte prevádzku štátu alebo administratívne náklady štátu, po druhé, veľkú časť toho ste ušetrili tým, že ste jednoducho siahli ľuďom na platy.

28.02.2011
Zavádzajúce

Plánované ušetrenie približne 1,7 miliardy eur má byť podľa rozpočtu na rok 2011 zvýšením príjmov (o 770 mil. eur) a znížením výdavkov (o 980 mil. eur). Pri znižovaní výdavkov má ísť najmä o škrty v mzdových výdavkoch a prevádzkových výdavkoch jednotlivých kapitol. Pravdou je, že hlavný podiel na zvyšovaní príjmov majú mať zisky zo zvyšovania daní a rušenie odvodových výnimiek. Na druhú stranu ale nie je pravda, že by sa vôbec nešetrilo (neplánovalo šetriť) na prevádzkových nákladoch štátu. 
Nárast dane z pridanej hodnoty pritom nemá pokryť "veľkú časť" z plánovaného šetrenia, daňové príjmy štátu by sa mali s rastom DPH zvýšiť v tomto roku o 185,5 milióna eur. Na druhej strane sa najväčšie (218,8 miliónov) šetrenie očakáva vďaka desaťpercentnému zníženiu osobných výdavkov, stále to ale netvorí "väčšiu časť" z celkového balíka.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2011
success
error