DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Zsolt Simon

Ale vláda Roberta Fica v januári požiadala prostredníctvom svojich ľudí na ministerstve pôdohospodárstva o túto možnosť. Brusel toto odsúhlasil. Slovenská republika túto možnosť nedostala len tak od seba, pre nič za nič. Na základe požiadavky z obdobia Ficovej vlády z januára 2010 a z mája 2010.

Brano Ondruš vs Július Brocka - 28.02.2011
Pravda

SME.sk: O zapojenie sa do programu žiadal za Ficovej vlády Vladimír Chovan (HZDS). "Je to pravda, ale nie je to nič nové. V rámci intervenčných nákupov v Európskej únii štáty využívajú nákupy na podporu najchudobnejších vrstiev obyvateľov," povedal." Jedná sa o 45 000 ton obilia, ktoré by malo byť k dispozícii na rok 2011.

Nie je však známe, kedy o to predošlá vláda presne požiadala. Súčasné vedenie rezortu pôdohospodárstva tvrdí, že "o zapojenie sa do programu potravinovej pomoci požiadalo bývalé vedenie sekcie poľnohospodárstva ministerstva pôdohospodárstva v januári 2010. List máme k dispozícii na ministerstve." Tento list však médiám nie je k dispozícii.


Ako nás upozornil čitateľ, z listu citoval Simon v rozhlasovej relácii Sobotné dialógy, kde uviedol, že list bol zaslaný 20.januára 2010. List si vzápätí vyžiadal od Simona Becík a znenie listu tak ako ho interpretoval Simon nedementoval. Vzhľadom k tomu, môžeme považovať informáciu o existencii toho listu v takom znení za relevantnú informáciu.

Doplnené dňa 14.3.2010
Navyše ako nás upozornil Juraj Kadáš z komunikačného odboru Ministerstva pôdohospodárstva, list bol k dispozícií médiám. Ministerstvo ho poskytlo redakcii SME a rovnako televíziám TA3 a TV Markíza. List je možné priamo vidieť v článku na sme.sk a rovnako v reportáži T. Mattyassovského z TV Markíza. Za upozornenia ďakujeme.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.02.2011
success
error