DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Dušan Čaplovič

SMER-SD

Pani Iveta Radičová pred voľbami hovorila, že sa nebude privatizovať a dnes sa hovorí denno denne o privatizácii nielen šiestich teplární Slovenskej republiky.

Jozef Kollár vs. Dušan Caplovic - 21.02.2011
Pravda

Konkrétny znenie sľubu I. Radičovej sa nám dohľadať nepodarilo, ale je citovaný ako "nebudeme privatizovať". Kontext je v tejto otázke dôležitý, pretože sa debata mohla viesť o strategických podnikoch alebo podnikoch bez tohto statusu. V programovom vyhlásení vlády stojí, že vláda nebude privatizovať strategické podniky, ale podporí kroky k zefektívneniu fungovania vybraných podnikov so štátnou účasťou vrátane odštátnenia teplární či zostávajúcich zvyšných podielov v podnikoch s vplyvom vlády.

Ako informuje sme.sk I. Radičová sa v januári 2011 vyjadrila, že vláda nebude predávať podniky, kde má štát významný podiel, a ktoré sú ziskové. Aj keď sa vláda dohodla, že možnosti predaja podielov v šiestich teplárňach sa budú posudzovať individuálne, v podstate to nič nemení na fakte, že k privatizácií niektorých teplární pravdepodobne dôjde.

Podľa správy agentúry SITA z januára 2011, Fond národného majetku ďalej odporúča privatizáciu napríklad sedemnástich firiem Slovenskej autobusovej dopravy, kúpeľov Sliač a Bardejov a Burzy cenných papierov.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.02.2011
success
error