DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

Je pravdou, že z veľkej miery sa pod rast cien potravín či už zoberieme len pečivo, ale nie len pečivo. Čokoľvek iné. Kakao a ďalšie komodity sa podpisuje nárast svetových cien komodít.

Pavol Hrušovský - 21.02.2011
Pravda

Ako informuje HN príčiny rastu cien potravín sú viaceré. Predovšetkým je to spôsobené vyššími cenami agrárnych komodít na svetových trhoch. "V polovici februára sa sója obchodovala o 50 percent drahšie ako pred rokom, pšenica o 75 percent a kukurica dokonca takmer o 95 percent. Je logické, že takéto nárasty komodít musíme pocítiť aj pri každodenných nákupoch potravín v obchodoch už dnes,“ hovorí Eva Sádovská, analytička Poštovej banky.

Päťdesiatpercentný nárast trhovej ceny pšenice by mohol zdražieť mlieko o 12 percent, chlieb a mäso o 15 percent, alkohol o 5 percent a cestoviny a vajcia dokonca o 25 až 35 percent. To sú však hrubé odhady a v každej krajine bude na ceny vplývať aj mnoho iných faktorov. Tieto vysoké nárasty cien spôsobila aj vysoká cena ropy, ktorá vplýva aj na cenu potravín, ale aj veľká likvidita v rukách maklérov na komoditných burzách. Aj vplyv počasia, záplavy a neúrody zvýšili ceny poľnohospodárskych komodít. 

Dátum zverejnenia analýzy: 20.02.2011
success
error