DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Kollár

SKOK!

To znamená, že ak hovorím dnes na medziročnej báze pri medziročnom porovnaní o inflácii niekde na úrovni troch percent tak jeden percentuálny bod je tu vďaka prijatému úsporného balíčku. To znamená 1/3 sa na tom podieľa úsporný balíček Ivety Radičovej. Nie 65% alebo 70% ako to tvrdil Smer na svojej tlačovej konferencií.

Pavol Hrušovský - 21.02.2011
Pravda

Prognóza (pdf) Ministerstva financií zo 14. septembra 2010 odhaduje infláciu CPI na rok 2011 na 3,7%, harmonizovaná inflácia by mala dosiahnuť 3,5%. Prognózy MF z júna ešte hovorili o úrovni 3,0% na rok 2011.

Najnovšia makroekonomická prognóza (.pdf) MF SR z 8. februára 2011 predpokladá infláciu v roku 2011 na úrovni 3,5%. O tom aký ma vplyv ozdravný balíček na rast cien sa píše práve v septembrovom materiály.

Na štvrtej strane uvádza, že celkový vplyv navrhovaných opatrení (zvýšenie sadzby na pivo - neprešlo; zvýšenie sadzby na tabak a tabakové výrobky; zrušenie daňového oslobodenia pri energetických daniach; zrušenie daňového zvýhodnenia pre biopalivá v zmesi s fosílnym palivom; poplatok pre štátne hmotné rezervy; poplatok za likvidáciu jadrových zariadení; diaľničné známky) na priemernú ročnú infláciu (p.b.) na rok 2011 by mal byť 0,98 %(t.j. príspevok k inflácii).
Ako ostatné faktory pôsobiace na zvyšovanie cien v roku 2011 analýza uvádza zdražovanie ropy, zlú úrodu a posilňovanie dolára.

Vplyv balíčka na inflácií je potom menší ako jedna tretina.

Na stránke strany Smer-SD nájdeme vyjadrenie aj záznam tlačovej besedy z 9. januára 2011. "SMER-SD očakáva, že rast inflácie bude rekordný v roku 2011, najmä kvôli zdražovaciemu balíčku, ktorý zbytočne vláda prijala." Záznam si môžete pozrieť tu.

Na ďalšej tlačovej konferencii 14. februára sa Robert Fico vyjadril, že "podstatná časť zdražovania ide na vrub nezmyselného pravicového balíčka, ktorý pripravila a schválila vláda Ivety Radičovej."

Hoci R. Fico nikde nekvantifikuje "podstatnú časť", dávame za pravdu J. Kollárovi, že R. Fico v tomto prípade nehovorí pravdu.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.02.2011
success
error