DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Čiže ja vám prečítam, ja vám zacitujem z materiálov ministerstva financií interného, ktorý posielali aj do Bruselu. Ministerstvo financií sa domnieva, že zavedenie poplatkov, v danom prípade ide o vlastne o túto daň, je oprávneným postupom pre prenesenie nákladov spojených s finančnou a hospodárskou krízou na finančné inštitúcie a preto ich zavedenie vo všeobecnosti podporuje a považuje za podstatné. Vy sa pretvarujete, pán minister, ako v pozícii vonku o tom rokujete, doma to nechcete pripustiť.

21.02.2011
Zavádzajúce

V správe TASR sa píše nasledovné:

"Slovensko sa domnieva, že zavedenie špeciálnych poplatkov pre finančné inštitúcie je oprávneným postupom
pre prenesenie nákladov spojených s finančnou a hospodárskou krízou. Preto ich zavedenie na úrovni Európskej únie (EÚ) vo všeobecnosti podporuje."


TASR ďalej píše:

"Odlišnou témou, o ktorej sa na európskej aj globálnej úrovni v súčasnosti rovnako diskutuje, je zavedenie špeciálnych bankových daní. "Čo sa týka zavedenia daní pre finančného inštitúcie, SR sa skôr prikláňa k negatívnemu stanovisku. Zdieľame názor, že pokiaľ by k tomu nedospela globálna dohoda, došlo by k realokácii finančných inštitúcií, resp. ich transakcií a aktivít, ktoré by boli predmetom zdaňovania, do krajín s výhodnejším daňovým prostredím a my by sme tým len strácali," povedala Radičová.
" Stupeň dohody na týchto dvoch témach je podľa Radičovej veľmi rozdielny. Pri poplatkoch už v súčasnosti existuje zhoda na vymeriavacom základe a rozsahu spoplatnených inštitúcií. Zhoda naopak podľa premiérky nie je dosiahnutá na tom, aký by mal byť účel poplatkov a forma ich alokácie."
"Oveľa menšia zhoda panuje v oblasti možného zavedenia špeciálnych daní pre finančné inštitúcie, upozornila Radičová. Najdiskutovanejšie sú dane z finančných transakcií, ich alternatívou je zdanenie finančných aktivít."

Na základe informácii z TASR je zrejmé, že Slovensko je za zavedenie špeciálnych poplatkov pre finančné inštitúcie a nie zavedenia daní, ako sa to snažil interpretovať Kažimír. Vo výsledku to síce môže mať podobný efekt, ale (aspoň rétoricky) sa vláda snaží držať odstup od zdanenia bánk aj pri rokovaniach mimo Slovenska.

Dátum zverejnenia analýzy: 20.02.2011
success
error