DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Namiesto toho, namiesto toho vymyslia politické komisie (komisia, ktorá má vyberať prokurátorov pozn.), kde si ministerstvo spravodlivosti nominuje dvoch, teda vládna koalícia vlastne troch tým pádom, absolútnu väčšinu, čiže pôjde o typickú politickú nomináciu, ktorá nebude absolútne transparentná a na základe politického rozdelenia Slovenska si jednotlivé strany dosadia svojich prokurátorov

Radoslav Procházka vs. Robert Kalinák - 14.02.2011
Pravda

V pripravovanej novele zákona o prokuratúre z dielne ministerstva spravodlivosti mimo iného (v položke vlastný materiál na strane 10, pozn.) píše:

"§ 7a
Výberová komisia

(1) Výberové konanie podľa § 7 uskutočňuje päťčlenná výberová komisia. Členov výberovej komisie vymenuje generálny prokurátor z databázy kandidátov na členov výberovej komisie vždy po vyhlásení výberového konania, a to tak, aby jeden člen bol z kandidátov zvolených ústavnoprávnym výborom Národnej rady Slovenskej republiky, jeden člen z kandidátov navrhnutých radou prokurátorov a dvaja členovia z kandidátov vymenovaných ministrom spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len „minister spravodlivosti“). Jedného člena výberovej komisie zvolí na žiadosť generálneho prokurátora prokurátorská rada, v obvode ktorej sa voľné miesto obsadzuje."


V súčasnosti upravuje menovanie prokurátorov do úradu zákon č. 154/2001 Z. z., ktorý v §8 ods. 1 hovorí:

"(1) Prokurátora vymenúva do funkcie prokurátora bez časového obmedzenia na určenú prokuratúru generálny prokurátor."

V súčasnosti zákon nehovorí o výberovom konaní, tento postup navrhuje súčasný návrh ministerky Žitňanskej. Keďže jeden člen má byť volený ústavnoprávnym výborom NR SR, kde má vždy väčšinu koalícia a súčasne dvaja členovia komisie sú menovaní ministrom spravodlivosti, môže dôjsť k politickým nomináciám, tak ako o tom hovorí R. Kaliňák.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.02.2011
success
error