DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Všeobecne vo svete platí, že sú to roky, sú to väčšinou roky, kedy môžete získať občianstvo či už v Spojených štátoch, v Kanade, v Novom Zélande, v Írsku, všade tam, kde sa naši občania rozhodli zotrvať dlhšie a takéto štandardné nadobudnutie občianstva ako je cez trvalý pobyt, to znamená prácu, niekedy aj štúdium.

Radoslav Procházka vs. Robert Kalinák - 14.02.2011
Pravda

Pre získanie amerického občianstva musíte byť najskôr držiteľom "green card" (mať tam trvalý pobyt) a požiadať o občianstvo môžete po piatich rokoch (resp. troch ak ste získali zelenú kartu sobášom). Viac info v angličtine.

Podmienkou na získanie kanadského občianstva je trvalý pobyt v Kanade, musíte tam stráviť aspoň tri roky zo štyroch pred tým, než oň požiadate. Viac info v angličtine.

Žiadateľ na Novom Zélande musí mať okrem dobrého charakteru aj trvalý pobyt na NZ a žiť tam aspoň päť rokov. Viac info v angličtine.

V Írsku treba žiť päť rokov z deviatich pred tým, ako požiadate o občianstvo. Viac info v angličtine.

Občianstvo sa získava aj narodením v danej krajine, ak tam máte predkov, prípadne sobášom.

Poslanec Kaliňák chcel príkladmi zrejme ilustrovať, že na to, aby ste niekde nadobudli občianstvo, musíte splniť prísne podmienky a trvá to roky. Výrok preto označujeme za pravdivý.

Dátum zverejnenia analýzy: 13.02.2011
success
error