DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Igor Matovič

OĽaNO

Teoretická možnosť existuje. (že vystúpia Obyčajní ľudia z koalície, pozn.) Hoci dali sme sľub, že nevystúpime s toho klubu, ale zasa zároveň koalícia nám dala sľub, že presadí naše návrhy pri najbližšej aktualizácii do vládneho programu, len hneď na druhý deň v podstate predstavitelia koalícii povedali, že to je to čo nám sľúbili, že je nerealizovateľné, lebo aktualizácia vládneho programu nebude, čiže neexistuje.

Igor Matovic vs. Rafael Rafaj - 31.01.2011
Zavádzajúce

Hnutie Obyčajní ľudia najskôr pohrozili odchodom z poslaneckého klubu SaS z dôvodu nepresadenia ich požiadaviek do vládneho programu. Následne však došlo k podpísaniu dohody medzi Obyčajnými ľuďmi a SaS, kde sa uvádza:

"Plnenie dohôd je základom akejkoľvek dobrej spolupráce, a preto ja, Richard Sulík, s vedomím premiérky Ivety Radičovej vyhlasujem, že program SaS bude rozšírený o tie body programu OĽ, s ktorými SaS súhlasí," a štyria členovia OĽ sa zaviazali, že do konca volebného obdobia nevystúpia z poslaneckého klubu SaS a v prípade ak by niekto z členov OĽ z poslaneckého kluby vystúpil, automaticky sa vzdá aj poslaneckého mandátu.

Dohoda sa nepozdávala KDH, ktoré vládny program pokladá za uzavretý na celé štyri roky, avšak podľa Radičovej bola dohoda jediným možným riešením, pretože odmietala viesť menšinovú vládu a pripustila možnosť doplniť vládny program pri jeho vyhodnocovaní:"Toto je príležitosť na to, aby jednotlivé politické strany dávali návrhy, čo ešte považujú za veľmi dôležité."

Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error