DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Daniel Krajcer

SKOK!

Pri informáciách, ktoré sa objavujú napríklad v posledných dňoch, čo ste vy dokázali robiť s emisiami, čiže s teplým vzduchom, keď sa ukazuje, že nielen tie megaškandály z predávaním emisií zo strany ministerstva, ale dokonca ešte aj teplárne predávali za zlomkové ceny, dvetisícnásobne nižšie, ako boli reálne trhové, pán Maďarič, veď vy ste dokázali kšeftovať ešte aj s teplým vzduchom.

Marek Madaric vs. Daniel Krajcer - 31.01.2011
Pravda

Sme.sk zverejnilo 29. januára 2011 informácie, že "trojica štátnych teplární – Trnavská, Zvolenská a Žilinská – predávali za vlády Roberta Fica emisné povolenky za neuveriteľne nízke ceny. Väčšinou len za štvrtinu či polovicu priemerných trhových cien." Zmieňovaným teplárňam vtedy šéfovali nominanti SNS a HZDS. Súvislosť so stranou SMER-SD sa v tejto kauze viaže na skutočnosť, že vo Fonde národného majetku, pod ktorý teplárenské spoločnosti spadajú, mali počas Ficovej vlády prevahu nominanti SMER-SD. Fond si mohol tieto obchody preveriť, no podľa zistení sme.sk tak neurobil.

Predaj za dvetisícnásobne nižšiu cenu sa mal uskutočniť 25. januára 2008 v Trnavskej teplárenskej, kedy sa tona emisií predala za jeden cent, oproti trhovej cene 20 eur.

Dátum zverejnenia analýzy: 30.01.2011
success
error