DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Edita Pfundtner

MOST-HÍD

Strana Most-Híd a táto vládna koalícia preto pristúpila naozaj ku konkrétnemu riešeniu tohto problému a preto je teraz v parlamente návrh zákona, ktorý vlastne zmení v súčasnosti platnú legislatívu v tom smere, že každý občan alebo bývalý občan SR, ktorý takto stratil svoje občianstvo, tak aby sa mu to občianstvo prinavrátilo, resp. aby sa eliminovali takéto represívne opatrenia zo strany štátu.

Edita Pfundtner vs. Marek Madaric - 24.01.2011
Pravda

Momentálne je v NR SR návrh novely zákona č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov a zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 145/1995 Z. z., ktorý postúpil do druhého čítania. Koaličný návrh predložili poslanci Gál (Most-Híd), Kubovič (SDKÚ-DS) a Somogyi (SaS).

Ako informuje SITA, "podľa novely zákona o štátnom občianstve Slovenskej republiky, ktorú pripravila vláda Roberta Fica, občan Slovenskej republiky automaticky stráca slovenské občianstvo dňom, ktorým na základe výslovného prejavu vôle, teda napríklad žiadosti či vyhlásení a dobrovoľne nadobudne cudzie štátne občianstvo.

Štátne občianstvo Slovenskej republiky možno podľa návrhu novely stratiť len prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť. Keďže novela bude v prípade schválenia platiť od 1. januára 2011, rieši aj straty občianstva na základe predchádzajúcej novely. Tí, čo ho stratili, by ho teda mali získať naspäť. Zároveň novela eliminuje všetky odseky o strate občianstva a o výnimkách z tohto pravidla, ktoré zaviedla minulá vláda, oslobodzuje od platenia správnych poplatkov občanov, ktorí stratili občianstvo, cudzincov nad 65 rokov, invalidných dôchodcov a ťažko zdravotne postihnutých."


Momentálne sa o ďalších zmenách v novele zákona diskutuje medzi Mostom-Híd a KDH, pričom KDH navrhuje, aby dvojité občianstvo nemohli mať ľudia pracujúci v polícií alebo ozbrojených silách.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error