DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Edita Pfundtner

MOST-HÍD

Tak ja si myslím, že v predchádzajúcom období tie vzťahy boli studené. Určite tu neboli také návštevy a bilaterálne rokovania, aké sú momentálne...

Edita Pfundtner vs. Marek Madaric - 24.01.2011
Pravda

Čo sa prezidentských návštev týka, 20. januára 2011 bol na oficiálnej jednodňovej návšteve Slovenska maďarský prezident Schmitt. Naposledy oficiálne navštívil Slovensko maďarský prezident Sólyom po svojom nástupe do funkcie v roku 2005.

V ďalšom období boli stretnutia a oficiálne prezidentské návštevy skutočne zriedkavé, došlo len k niekoľkým neoficiálnym či pracovným návštevám. V roku 2007 napríklad navštívil Sólyom Komárno súkromne, proti čomu Slovensko protestovalo oficiálnou diplomatickou cestou. V roku 2008 prezident SR Gašparovič rokoval so Sólyomom na neformálnom stretnutí v Nových Zámkoch. K stretnutiu týchto prezidentov došlo aj v januári 2009 na Univerzite Jánosa Selyeho. Vzájomné vzťahy poznačil aj incident pri nevpustení Sólyoma na územie Slovenskej republiky v auguste roku 2009.

Čo sa týka oficiálnych návštev premiérov oboch krajín, podľa informácií hnonline.sk, počas vlády R. Fica bola frekvencia ofiálnych návštev nízka. Premiéri sa oficiálne prvýkrát stretli až v roku 2009.

Chronologický prehľad stretnutí predsedov vlád SR a MR od roku 1995 do roku 2008 je dostupný na stránkach portálu hnonline.sk, ďalší prehľad od roku 1993 až 2011 je dostupný tu.

Ak by sme teda porovnali len prvý polrok vlády súčasnej a tej minulej, má poslankyňa pravdu. V prípade oficiálnych prezidentských návštev už terajšie obdobie predstihlo to predchádzajúce.

Dátum zverejnenia analýzy: 23.01.2011
success
error