DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Mikuláš Dzurinda

Nestraníci

Chcem vám pripomenúť pán redaktor, že prvé stanovisko (ku Maďarskému mediálnemu zákonu, pozn.) za celú vládu Slovenskej republiky za Slovensko vyjadrila jasne pani premiérka medzi sviatkami ešte v starom roku.

Mikuláš Dzurinda - 17.01.2011
Zavádzajúce

Nový mediálny zákon v Maďarskej republike prijal parlament 21. decembra 2010 a do platnosti oficiálne vstúpil 1.januára 2011.

Vyjadrenie Ivety Radičovej sa nám nepodarilo dohľadať, avšak 7.januára, ako uvádza agentúra SITA, minister zahraničných vecí, Mikuláš Dzurinda v reakcii na obvinenie Roberta Fica odmietol, že vláda premiérky Ivety Radičovej zatvára oči pred dianím vo svete a v okolitých krajinách a citoval z predvianočného stanoviska premiérky, v ktorom hodnotí maďarský tlačový zákon. "Maďarský mediálny zákon vzbudzuje otázniky o jeho súlade s demokratickými princípmi slobody tlače v Európskej únii," prečítal šéf diplomacie z premiérkinho stanoviska.

Problém je, že toto údajné Radičovej vyhlásenie nie je možné nájsť. Neexistuje žiadna mediálna zmienka o jeho existencii (okrem uvedeného Baťovho výroku), rovnako nie je zverejnené na stránkach Úradu vlády. Premiérka tak mohla stanovisko vydať, podľa dostupných informácií však pravdepodobne iba Dzurindovi a Baťovi. Rozhodne sa nejednalo o verejné vyhlásenie. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci. 

Dátum zverejnenia analýzy: 16.01.2011
success
error