DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Ale tesne pred voľbami politická strana Smer a vláda tedajšia presadila zníženie príspevku na financovanie politických strán kvôli krytiu povodňových škôd. A to bolo vtedy kriku. Terajšie koaličné strany s tým nesúhlasili.

Ivan Švejna vs. Peter Kažimír - 17.01.2011
Pravda

Na zníženie príspevku upozorňoval Daniel Lipšic. Správa TASR uvádza: "Zníženie príspevku môže byť podľa Lipšica veľkou motiváciou pre politické subjekty, aby si chýbajúce peniaze nahradili z iných, často nelegálnych zdrojov. "Treba s tým narábať veľmi opatrne. Je to oveľa väčšie riziko a štát na tom prerobí oveľa viac peňazí," poznamenal po dnešnom skončení rokovania vlády, pričom poukázal na rôzne zmanipulované tendre či súťaže. Podobný názor prezentoval aj Ivan Mikloš (SDKÚ- DS)."

Správa SITA: "SDKÚ- DS odmieta poskytnúť peniaze, ktoré má získať strana zo štátneho rozpočtu, premiérovi Róbertovi Ficovi na riešenie situácie po povodniach, pretože podľa volebnej líderky strany Ivety Radičovej rozflákal rezervu a narábal s verejnými prostriedkami tak, ako narábal. Ako uviedla Radičová dnes na tlačovej besede, SDKÚ- DS poskytne v rámci solidarity aj bez zmeny zákona a to cez občianske združenie Človek v ohrození." Správa je z dňa 9. júna 2010.

SITA: "Pekné gesto a ani by sme neboli proti tomu, ak by to nebolo o tom, že Fico minul svoju rezervu na futbalové ihriská a umelé nechty a teraz sa snaží vyhnúť sa zodpovednosti," vyjadril sa predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Zvolanie parlamentu je podľa neho "v skutočnosti posledným ťahom Roberta Fica pred sobotňajšími parlamentnými voľbami." 
"Populizmus vlády a najmä strany Smer sa prejavil aj v tom, že vláda navrhuje stiahnuť len príspevky za hlasy a na činnosť strán, ale nie na príspevky za mandát, ktoré tvoria zásadnú časť výdavkov daňových poplatníkov pre strany", myslí si Miškov (SaS). "Za prvých dvadsať mandátov strany získajú viac po viac než 22 tisíc eur a takmer 15 tisíc za každý ďalší", dodal."

Dátum zverejnenia analýzy: 16.01.2011
success
error