DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Kažimír

SMER-SD

Pretože tieto tančeky poslancov OKS tu nie sú prvý krát. Už sa to objavovalo napríklad pri zlučovaní Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie, kde poslanci za stranu OKS v rámci Most-Hídu samozrejme, sa postavili proti tomuto plánu a potom po rozhovore medzi mnohými očami a mimo médií samozrejme zmenili názor.

Ivan Švejna vs. Peter Kažimír - 17.01.2011
Zavádzajúce

Tento výrok hodnotíme ako zavádzajúci. Poslanci za OKS skutočne boli proti zlúčeniu Slovenského rozhlasu a televízie. Napriek odmietavému postoju k zákonu ho nakoniec poslanci za OKS podporili, či už nepriamo pri prvom hlasovaní alebo priamo druhýkrát, po vrátení zákona prezidentom. Nič však z dostupných informácií nenasvedčuje tomu, že by názor na zákon ako taký zmenili.

Pri hlasovaní 30. novembra 2010 o návrhu na zlúčenie spomínaných inštitúcií boli poslanci za OKS evidovaní ako neprítomní. Predseda OKS Peter Zajac tento postoj, uverejnený na portáli webnoviny.sk zdôvodnil nasledovne: "Skúsenosť hovorí, že veľká zmena, ktorá fúzuje dve takéto médiá, vedie k zvýšeniu výdajov. Ak si hovoríme, že sme vláda verejných úspor, tak je to v protiklade k tomu, čo táto vláda hovorí. Možno naozaj predpokladať, že už na roky 2011 a 2012 bude treba oveľa väčšie výdaje v štátnom rozpočte, ako sa predpokladá," povedal po schválení zákona o Rozhlase a televízii Slovenska (RTS) Zajac. Podľa neho vôbec nie je jasné, či právna norma povedie k úsporám. Zákon v sebe skrýva množstvo úskalí, Zajac za ďalšie označil chabé kompetencie riaditeľov zložiek televízie a rozhlasu v zlúčenej inštitúcii, ktorí sa tak stávajú nástrojom v rukách generálneho riaditeľa RTS. Poslanec zdôraznil, že na vyriešenie základného problému STV, odvolanie riaditeľa a rady, stačila malá novela, potom sa malo začať diskutovať, čo ďalej s televíziou. Štvorica poslancov za Most-Híd, členov OKS, preto zákon nepodporila. Pri hlasovaní vytiahli karty, hlasovacie zariadenie ich vykázalo ako neprítomných, čím nešli priamo proti koalícii, lebo znížili kvórum potrebné na schválenie zákona."

16. decembra 2010 poslanci o zákone hlasovali opäť potom, čo ho do Parlamentu vrátil prezident. Tentokrát už poslanci za OKS okrem Petra Zajaca hlasovali za. Pre Slovenský rozhlas Zajac svoje konanie zdôvodnil takto: "Áno, vytiahol som kartu. Dohodli sme sa vopred v OKS, že niektorí poslanci za OKS budú pri tom vrátení hlasovať, aby nespôsobili nebodaj to, že vetom prezidentovým pri zvýšenom kvóre by ten zákon padol akurát hlasom nejakých koaličných poslancov."

Dátum zverejnenia analýzy: 16.01.2011
success
error