SDKÚ-DS
Rieši to rokovanie za stolom, ale neviem na čo konkrétne narážate, pretože rovnaké vyjadrenie, možno trochu skromnejšie obsahom odznelo zo Spolkovej republiky Nemecko ústami kancelárky, až neskôr s oneskorením skoro 10 dní ak nie viac zaujala stanovisko Európska komisia a až následne sa k tomu vyjadrila naša opozícia.
Nový mediálny zákon v Maďarskej republike prijal parlament 21. decembra 2010 a do platnosti oficiálne vstúpil 1.januára 2011.
Nemecká kancelárka Angela Merkel 23. decembra 2010 vyslovila varovanie pre vládu premiéra Viktora Orbána pred porušením princípov právneho štátu v súvislosti s prijatím kontroverzného mediálneho zákona v Maďarsku.
Európska komisia požiadala vládu v Budapešti o vysvetlenie (ohľadom mediálneho zákona, pozn.) už tri dni po jeho schválení uviedol nemenovaný hovorca EK, pričom prijatý bol 21. decembra 2010.
Hovorca EK informoval :"Niekoľko dní predtým, ako Maďarsko 1. januára prevzalo rotujúce predsedníctvo EÚ, podpredsedníčka Európskej komisie Neelie Kroesová poslala do Budapešti list, v ktorom požiadala o všetky informácie o prijatom zákone."
Fico nový mediálny zákon v Maďarsku pokladá za demontovanie základných demokratických princípov. „Máme na to právo, tiež tam máme politických partnerov, vidíme, čo sa deje s opozíciou,“ povedal predseda strany.Informácie uviedla SITA 7. januára 2011.
Na rozdiel od predchádzajúceho výroku, v ktorom premiérka uviedla, že sa v ronakom čase ako vláda SR k zákonu EK k zákonu "nevyjadrovalala" hodnotíme výrok ako zavádzajúci, pretože vnímame rozdiel medzi "vyjadrením" (z kontextu vyplýva, že sa jedná o vyhlásenie aj pre médiá) a "zaujatím stanoviska" (nemusí zahrňovať prehlásenie pre médiá). Poslanie listu podľa nášho názoru zodpovedá významu slova "zaujatie stanoviska".