SDKÚ-DS
A čo sa týka reakcií na prijímané zákony. Už minulý rok som okamžite reagovala na prijatý mediálny zákon v Maďarskej republike spolu, bolo to v úplne rovnakom čase ako reagovala kancelárka Merkel.
Nový mediálny zákon v Maďarskej republike prijal parlament 21. decembra 2010 a do platnosti oficiálne vstúpil 1.januára 2011.
Nemecká kancelárka Angela Merkel 23. decembra 2010 vyslovila varovanie pre vládu premiéra Viktora Orbána pred porušením princípov právneho štátu v súvislosti s prijatím kontroverzného mediálneho zákona v Maďarsku.
Vyjadrenie Ivety Radičovej sa nám nepodarilo dohľadať, avšak 7.januára, ako uvádza agentúra SITA, minister zahraničných vecí, Mikuláš Dzurinda v reakcii na obvinenie Roberta Fica odmietol, že vláda premiérky Ivety Radičovej zatvára oči pred
dianím vo svete a v okolitých krajinách a citoval z predvianočného
stanoviska premiérky, v ktorom hodnotí maďarský tlačový zákon. "Maďarský
mediálny zákon vzbudzuje otázniky o jeho súlade s demokratickými
princípmi slobody tlače v Európskej únii," prečítal šéf diplomacie z
premiérkinho stanoviska.
Predvianočné obdobie znamená pred 24.decembrom a teda v rovnakom čase, ako reagovala kancelárka Merkel.
Problém je, že toto údajné Radičovej vyhlásenie nie je možné nájsť. Neexistuje žiadna mediálna zmienka o jeho existencii (okrem uvedeného Baťovho výroku), rovnako nie je zverejnené na stránkach Úradu vlády. Premiérka tak mohla stanovisko vydať, podľa dostupných informácií však pravdepodobne iba Dzurindovi a Baťovi. Rozhodne sa nejednalo o verejné vyhlásenie. Výrok preto hodnotíme ako zavádzajúci.